Bundesliga : Μισή…ντουζίνα γκολ η Ουνιόν, πέρασε από το Βερολίνο η Ντόρμουντ (vid)

Την πρώτη τους νίκη στη φετινή Bundesliga σημείωσαν Λεβερκούζεν (3-0 στο Opel Arena) και Λειψία (2-0 τη Βόλφσμπουργκ), τη ώρα που η Ουνιόν περνούσε από το Γκεζελκίρχεν με το εμφατικό 6-1. Επέστρεψε στις νίκες η Ντόρτμουντ.

Η Ντόρτμουντ πήρε το διπλό στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, καθώς επικράτησε 1-0 της Χέρτα για την 4η αγωνιστική της Bundesliga και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τη Βέρντερ. Οι Βεστφαλοί ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο γκολ με τον Αντονί Μοντέστ. Στο 32ο λεπτό ο Οζκάν σέντραρε από τα δεξιά, ο Γάλλος επιθετικός, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά και σκόραρε.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς είχε ευκαιρίες για να “κλειδώσει” τη νίκη (2.8 gX), όμως δεν πέτυχε άλλο γκολ. Από την άλλη, λίγο έλειψε η Χέρτα να κάνει τη ζημιά, όταν το σουτ του Ρίχτερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Την τρίτη της νίκη φτάνοντας τους δέκα βαθμούς έφτασε η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-1 της Σάλκε στον Γκέλσενκιρχεν. Ο Θόρσμπι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Μπούτλερ ισοφάρισε στο 31ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι με τον Μπέκερ στο 36′, τον Χάμπερερ στο 45+3′ και ξανά τον Μπέκερ στο 46′. Η Ουνιόν δεν σταματούσε, με τον Μίτσελ να πετυχαίνει δύο γκολ στο 87′ και στο 90′.

Μέχρι την 4η αγωνιστική χρειάστηκε να φτάσει η Λειψία για να πάρει την πρώτη της νίκη. Οι ταύροι επικράτησαν 2-0 της Βόλφσμπουργκ με τον Ενκουνκού να ανοίγει μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον ίδιο παίκτη να “τσεκάρει” τη νίκη. Στους δύο πόντους έμειναν οι λύκοι.

Το πρώτο της τρίποντο πανηγύρισε και η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι ασπιρίνες “ξεμπούκωσαν” απέναντι στη Μάιντς, της οποίας επικράτησαν 3-0. Στο 29ο λεπτό ο Μπούρκαρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας. Στο 39′ και στο 41′ ο Φριμπόνγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Τους εννέα πόντους έφτασε και η Χόφενχαϊμ, η οποία επικράτησε 1-0 της Άουγκσμπουργκ. Σκόρερ του νικητήριου γκολ ήταν ο Ντένις Γκάιγκερ στο 38′.