Serie A : “Έπιασε” κορυφή η Μίλαν, φουλ επίθεση στο Alberto Picco (vids)

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μίλαν, που με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο νίκησε τη Μπολόνια και έφτασε τους 7 βαθμούς. Ισόπαλο το ματς ανάμεσα στη Σπέτσια και στη Σασουόλο, σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες πήγαν…περίπατο!

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Μπολόνια και έπιασε Λάτσιο, Τορίνο και Ρόμα στην κορυφή της Serie A έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Οι “ροσονέρι” ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” και θα μπορούσαν να φτάσουν και σε άλλα γκολ.

Η αρχή έγινε στο 21′ με τον Ραφαέλ Λεάο, ο οποίος ήταν αρκετά δραστήριος και ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης; των πρωταθλητών Ιταλίας. Ο Γιούκας Σκορούπσκι του είπε “όχι” σε όλες τις υπόλοιπες φάσεις, αλλά δεν έκανε το ίδιο με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 58′. Ο Γάλλος υποδέχθηκε το σήκωμα του Λεάο με ένα εναέριο γυριστό και με αυτόν τον εκπληκτικό τρόπο έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (έμεινε στον πάγκο) δεν τέσταρε ιδιαίτερα τα αντανακλαστικά του Μάικ Μενιάν και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Στη μονομαχία Ελλήνων αμυντικών στο “Αλμπέρτο Πίκο”, η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου. Ο δεύτερος άρχισε αρκετά κεφάτος τον αγώνα, με ένα σόλο στο 25′ που κατέληξε σε ευκαιρία και με την ασίστ με σέντρα από αριστερά στο 27′ που κατέληξε στο γκολ του Ντάβιντε Φρατέζι. Δύο γκολ των Σιμόνε Μπαστόνι και Εμπαλά Ενζολά πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο έφεραν την ανατροπή, όμως στο 50′ ο Αντρέα Πιναμόντι ισοφάρισε στο τελικό σκορ.