Serie A : Άφησε δύο βαθμούς στο Mapei η Μίλαν (vid)

Δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Σασουόλο η Μίλαν, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης αγωνιστικής της Serie A.

Η Μίλαν δεν βρήκε το γκολ στη Ρέτζιο Εμίλια και “κόλλησε” στην ισοπαλία 0-0 με αντίπαλο τη Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου για την 4η αγωνιστική της Serie A.

Οι “ροσονέρι” παρατάχθηκαν με ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα και τον Σιμόν Κιάερ να κάνει επανεμφάνιση ύστερα από εννέα μήνες και τη ρήξη χιαστού που υπέστη την περσινή σεζόν. Στο βασικό σχήμα βρέθηκε και ο Τομάζο Πομπέγκα, χωρίς να καταφέρει να ξεχωρίσει. Το βάρος έπεσε σε γνώριμα πρόσωπα όπως ο Ραφαέλ Λεάο, που ήταν αρκετά δραστήριος και είχε τελικές με τις οποίες θα μπορούσε να βρει το γκολ.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 21ο λεπτό, ο Έλληνας μπακ μπήκε στην περιοχή από αριστερά (αγωνίστηκε ως εξτρέμ σε αυτήν την πλευρά), πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους και ανατράπηκε. Ο Μάικ Μενιάν όμως έπιασε το πέναλτι του Ντομένικο Μπεράρντι.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Ιταλός επιθετικός αποχώρησε σοβαρά τραυματίας σε μία φάση όπου έφευγε σε τετ α τετ. Οι τραυματισμοί ήταν αρκετοί στο 2ο ημίχρονο, με τον ρυθμό να πέφτει και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν το γκολ. Στα τελευταία λεπτά αποχώρησε κι ο Αλεσάντρο Φλορέντσι για τους “ροσονέρι” (που δεν είχαν αλλαγή για να τον αντικαταστήσουν) και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των αντιπάλων.