Premier League : Πέρασε από το King Power και ανεβαίνει η Γιουνάιτεντ (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Τζέιντον Σάντσο στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, η Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από το King Power και ανέβηκε στην 5η θέση της Premier League.

Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τέθηκαν αντιμέτωπες το βράδυ της Πέμπτης 2 Σεπτεμβρίου στο King Power Stadium στο πλαίσιο της εμβόλιμης πέμπτης αγωνιστικής της Premier League, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Τζέιντον Σάντσο στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης και να πατάνε πεντάδα.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κυρίως εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων στην άμυνα, θυμίζοντας ολοένα και περισσότερο ομάδα του Έρικ τεν Χαχ. Σε μία τέτοια περίπτωση στο 23ο λεπτό ο Τζέιντον Σάντσο άνοιξε το σκορ, με αυτό που έμελλε να είναι το νικητήριο γκολ.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς (που βρίσκεται υπό πίεση) είχαν την μπάλα στα πόδια τους, δημιούργησαν ορισμένες επιθέσεις που θα μπορούσαν να είχαν αίσια κατάληξη, όμως δεν είχαν το καθαρό μυαλό για την ισοφάριση. Τα τάκλιν των φιλοξενουμένων και η αστοχία κράτησε τις “αλεπούδες” στο μηδέν. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε στον αγώνα στο 68ο λεπτό, είχε ένα “ψαλίδι” και ορισμένες τελικές που δεν βρήκαν στόχο, καθώς και δύο πάσες που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε ασίστ. Ωστόσο, δεν πέτυχε κάτι από αυτά, την ημέρα που έγινε γνωστό ότι θα παραμείνει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο.