Premier League : Τρομερή…παράσταση Χάαλαντ στην “εξάρα” της Σίτι, με…buzzer beater η Λίβερπουλ! (vids)

Έχει πάρει…φόρα και δε σταματά ο Έρλινγκ Χάαλαντ, που πέτυχε χατ-τρικ σήμερα, στο 6-0 της Σίτι κόντρα στη Νότιγχαμ. Νέα “γκέλα” για τη Λίβερπουλ, 5×5 για την εξαιρετική Άρσεναλ.

Με το δεύτερο σερί χατ τρικ του, ο Έρλινγκ Χάαλαντ έσπασε ό,τι ρεκόρ βρήκε στο διάβα του και οδήγησε τη Μάντσεστερ Σίτι στο εκκωφαντικό 6-0 απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, φτάνοντας τα εννιά γκολ στην Premier από μήνα… Αύγουστο. Από κοντά και ο εξαιρετικός Αλβάρες με «ντοπιέτα».

Η κυριαρχική και ασταμάτητη Άρσεναλ του Μίκελ Αρτέτα πραγματοποιεί καλύτερο ξεκίνημα κι από τη χρονιά των Invincibles και το 5Χ5 το επιβεβαιώνει και με τη βούλα, αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της Άστον Βίλα (2-1) και πάει για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν κόντρα στη Γιουνάιτεντ με αέρα απόλυτης πρωτοπόρου.

Στο ντέρμπι του Λονδίνου, Γουέστ Χαμ και Τότεναμ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Μπορεί να είχε τον έλεγχο και την κατοχή μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Τότεναμ αλλά δεν είχε τρόπο να βάλει την μπάλα στην περιοχή της Γουέστ Χαμ. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν πιο άμεσα και είχαν σουτ του Ράις που έδιωξε ο Λορίς (18′) και σουτ του Αντόνιο που σταμάτησε στο δοκάρι (22′). Την μια φορά που η Γουέστ Χαμ πήρε θαρρος και ανέβασε παίκτες ψηλά σε κανονική ροή αγώνα το πλήρωσε. Έχασε την μπάλα, η Τότεναμ έφυγε άψογα στην κόντρα και από γύρισμα του Κέιν ο Κέρερ με αυτογκόλ σημείωσε το 0-1 (34′). Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν και να ισοφαρίζουν με τον Σούτσεκ στο 55ο λεπτό. Ο Τσεχος ήρθε από την πίσω ζώνη, δεν τον μάρκαρε κανείς και έκανε το 1-1.

Τέλος στο Anfield, η Λίβερπουλ κρατούσε το καλό για το… 90+8′! Η Νιουκάστλ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με το γκολ του Ίζακ στο ντεμπούτο του με την ασπρόμαυρη φανέλα, όμως οι Reds ισοφάρισαν στο 61′ με τον Φιρμίνο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ ο ρέφερι είχε κυριολεκτικά βάλει τη σφυρίχτρα στο στόμα, ο Σαλάχ βρήκε έξοχα τον Καρβάλιο και ο νεοαποκτηθέντας ποδοσφαιριστής έδωσε τη χαριστική βολή στη Νιουκάστλ.