Bundesliga : Έφτασε ένα γκολ του Ρόις στη Ντόρτμουντ (vid)

Μετά…κόπων και βασάνων, η Ντόρτμουντ νίκησε τη Χοφενχάιμ και ανέβηκε (έστω προσωρινά) στην κορυφή της Bundesliga.

Το γκολ του Μάρκο Ρόις από το 16ο λεπτό ήταν αρκετό για την ομάδα του Τέρζιτς, ‘ωστε να καταβάλλει την αντίσταση της φιλόδοξης Χοφενχάιμ. Ο αρχηγός ήταν εκεί για να κάνει γκολ την πάσα του Μπραντ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, όταν και θα μπορούσαν να έχουν κάνει κι άλλα γκολ με Μοντέστ και Μπάινο-Γκίτενς.

Το ημίχρονο έκλεισε με άλλες δύο ευκαιρίες με Ρόις και Μπέλιγχαμ. Η Χοφενχάιμ έκανε 3 αλλαγές στο ημίχρονο και αύξησε την επιθετικότητά της. Από τη στιγμή που δε βρήκε γκολ με Ρουτέρ και Κράμαριτς μέχρι το 55′, η Ντόρτμουντ άντεξε και ήταν αυτή που απείλησε με Μοντέστ για να “κλειδώσει” το ματς.

Δεν τα κατάφερε, αλλά το τρίτο της 1-0 στη σεζόν την έφερε στην κορυφή με 12 βαθμούς τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα του Σαββάτου.