Super League : Ένα καλό πρώτο ημίχρονο έφτασε στον Ολυμπιακό, 3-1 τον Ιωνικό

Εδραίωσε την κυριαρχία του στο πρώτο ημίχρονο, δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον Ιωνικό και ανέβηκε στην κορυφή της Super League.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 του Ιωνικού στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη στην ποιότητα του Πεπ Μπιέλ. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πήρε φανέλα με το καλησπέρα και έδειξε ότι θα ανεβάσει επίπεδο την επίθεση των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του παιχνιδιού πήρε τα ηνία έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Πεπ Μπίελ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο να έχει συμμετοχή. Ο Ισπανός εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Μπουχαλάκη στα δεξιά της περιοχής. Εκείνος σούταρε με άνεση για το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, πίεζαν ψηλά και φρόντιζαν με κλεψίματα να δημιουργήσουν προϋποθέσεις. Στο 41′ ο Ρομαό έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν βρέθηκε μόνος του στην περιοχή της ομάδας του Κορμπεράν, αλλά δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

Στο 45ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπιέλ να σκοράρει. Σε μία εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Ισπανός τροφοδότησε τον Ουί Τζο, ο οποίος έφυγε στην κόντρα. Πάτησε την μπάλα, την γύρισε στον Μπιέλ στα δεξιά. Εκείνος νίκησε τον Αντούνες και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει στο 49ο λεπτό. Ο Μεντόσα από πολύ μακριά εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή πλευρά της εστίας του Βατσλίκ, ο οποίος εκτινάχθηκε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 53′ οι Νικαιώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Μύγας από κοντά στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε.

Τρία λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι έχασαν μοναδική ευκαιρία. Ο Ντε Λα Φούντε έκανε εκπληκτική ντρίμπλα και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά. Τροφοδότησε τον Ουί Τζο, ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία. Στα επόμενα λεπτά πέρασαν οι Αραμπί, Ρέτσος, Ραντζέλοβιτς, Εμβιλά και Ροντρίγκες.

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Ο Ίνμπομ Χουάνγκ μοίρασε στον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά της περιοχής. Ο Σέρβος εξτρέμ σούταρε δυνατά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 90+5′ ο Αραμπί ευστόχησε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ραντζέλοβιτς.

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν) : Βατσλίκ, Μανωλάς, Μπα, Άβιλα (66′ Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Ίνμπομ Χουάνγκ (60′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Μπιέλ (75′ Εμβιλά), Ντε Λα Φουέντε (75′ Ροντρίγκες), Ουί Τζο Χουάνγκ

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Μίλο (82′ Κάνιας), Αντούνες, Ρομαό, Αντούνες, Φαντιγκά (46′ Ματσάζ), Άοσμαν, Μάντζης (83′ Ιωαννίδης)