LaLiga : “Περίπατος” της Μπαρτσελόνα στο Sanchez Pizjuan, ισόπαλο το ματς στο Reale Arena (vids)

Η αντίσταση της Σεβίλλης κράτησε ένα εικοσάλεπτο. Μόλις σκόραρε η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε και έφτασε σε άνετο τρίποντο. Η Σεβίλλη παραμένει χωρίς νίκη φέτος.

Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά στο γήπεδο στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα. Με πάθος, γρήγορες επιλογές και μπαλιές στην πλάτης της άμυνας.

Ο Ράκιτιτς στο 5ο λεπτό και ο Εν Νεσίρι στο 19ο νικήθηκαν από τον Τερ Στέγκεν σε τετ-α-τετ και δεν μπορείς με την φετινή Μπαρτσελόνα να χάνεις τέτοιες ευκαιρίες. Η ομάδα του Τσάβι στην πρώτη της ευκαιρία σκόραρε με τον Ραφίνια (21′) και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λεβαντόβσκι (36′). Με τις ευκαιρίες που είχε θα μπορούσε να τελειώσει το ματς από το πρώτο 45λεπτο.

Αν ο Λοπετέγκι είπε στο ημίχρονο στους παίκτες του τι πρέπει να κάνουν για να γυρίσουν το παιχνίδι προφανώς, δεν άκουσε κανείς.

Στην πρώτη φάση η Μπαρτσελόνα σκόραρε ξανά με τον Έρικ Γκαρθία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από την δεύτερη ασίστ του Κουντέ στο παιχνίδι (50′).

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν τυπική διαδικασία με την Μπαρτσελόνα να χάνει κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει.

Παρά το ιδανικό της ξεκίνημα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σοσιεδάδ (πήρε το προβάδισμα με γκολ του Μοράτα στο 5ο κιόλας λεπτό), η Ατλέτικο Μαδρίτης ισοφαρίστηκε για το τελικό 1-1, μένοντας 5 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Ρεάλ.