Super League : “Έσπασε το ρόδι” ο ΟΦΗ, 1-0 στο Πανθεσσαλικό

Ένα γκολ του Απόστολου Διαμαντή μόλις στο 5ο λεπτό, έφτανε και…περίσσευε στον ΟΦΗ για να περάσει νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό και να κατακτήσει τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αποβλήθηκε στο 76′ ο Λάρσον.

Τους πρώτους βαθμούς πανηγύρισε ο ΟΦΗ των… χιλίων προβλημάτων στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας τον Βόλο μέσα στο Πανθεσσαλικό χάρη στο τέρμα του Διαμαντή στο 5ο λεπτό του αγώνα. Παρά την αποβολή του Λάρσον στο 75′, οι Κρητικοί κράτησαν το διπλό μέχρι το τέλος και ανάγκασαν τους γηπεδούχους στην πρώτη τους απώλεια.

Ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο ματς, πιέζοντας τον ΟΦΗ από τα πρώτα λεπτά. Όμως, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια βρήκε τον τρόπο να σταματήσει αυτή την ορμή, από το πρώτο κόρνερ του ματς. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό, ο Πασαλίδης πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, εκείνη έφτασε στον Διαμαντή, ο οποίος με δική του κεφαλιά από κοντά, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Αυτό το γκολ έκανε τους γηπεδούχους να τα «χάσουν» και τον ΟΦΗ να έχει τον πρώτο λόγο στις επιθέσεις, δίχως να… κλειστεί στην άμυνά του. Ο Βόλος από την πλευρά του μόλις βρήκε ρυθμό, άρχισε να παίρνει και μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, παλεύοντας να βρει τρόπο να απειλήσει μέσα από σέντρες αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Ντίκο έφυγε στην αντεπίθεση, πρόλαβε την έξοδο του Κλέιμαν αλλά το «τσιμπηματάκι» του ήταν πιο δυνατό από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να πάει πολύ πλάγια. Ο Βόλος είχε περιοριστεί σε ένα άστοχο σουτ του Πάολο Φερνάντες που ήταν από τους πιο δραστήριους στο πρώτο μέρος.

Γενικότερα, οι Θεσσαλείς προσπάθησαν να βρουν τρόπους για να σκοράρουν μέσα από… σέντρες. Φυσικά, αυτό δεν είχε αντίκτυπο και το πρώτο μέρος έκλεισε με τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ με 1-0.

Αν και ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος, εν τέλει οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια τελική προσπάθεια. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με το παιχνίδι να περιορίζεται σε φάουλ στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Ο Ντέλετιτς είχε ένα σουτ στο 57′ χωρίς αξιώσεις, αφού η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Από την άλλη, ο ΟΦΗ εκμεταλλευόταν το άγχος των γηπεδούχων που μεγάλωνε συνεχώς λόγω του κατά τους σκορ. Ο Φερνάντες προσπάθησε να απειλήσει από πλάγια θέση αλλά ο Στέφενς μπλόκαρε με ευκολία, ενώ ο ίδιος παίκτης, δεν απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ που είχε στο 65′.

Ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Μίλος Ντέλετιτς. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός βρέθηκε μόνος έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Στέφενς κατάφερε να αποκρούσει έστω και μη σταθερά. Όλα αυτά στο 74′, με τον Βόλο να ανεβάζει την πίεσή του. Οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Λάρσον αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 75′ και άφησε τον ΟΦΗ με δέκα.

Έτσι, ο Βόλος ανέβασε την πίεσή του και απείλησε με τα σουτ των Μπαριέντος και Μεζκίντα, χωρίς να ανησυχήσουν τον Στέφενς. Στο 83′, ο Σιέλης έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δοκάρι των Κρητικών. Γενικότερα, οι Βολιώτες είχαν ανεβάσει την ένταση και προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης έχοντας παίκτη παραπάνω.

Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να «τελειώσει» το ματς αλλά ο Θεοδοσουλάκης, παρότι βγήκε μπροστά από τον Κλέιμαν, δεν μπόρεσε να τον «κρεμάσει» με επιτυχία. Παρά την ένταση και τις συνεχόμενες επιθέσεις του Βόλου, ο ΟΦΗ κατάφερε να κρατήσει με κάθε τρόπο το σκορ υπέρ του και εν τέλει έφυγε από το Πανθεσσαλικό με το πρώτο του τρίποντο στη φετινή σεζόν.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο (90′ Τσέλιος), Εσκοβάλ (74′ Μεζκίντα), Σιέλης, Λούνα (84′ Ουές), Τσοκάνης, Ματίγια (46′ Βίκτορ Φερνάντεθ), Πάμπλο Φερνάντες, Μπαριέντος, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Πασαλίδης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Λάρσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (80′ Θεοδοσουλάκης), Θοράρινσον (68′ Στάικος), Μπουζούκης (59′ Καμάου), Ντίκο (80′ Γιαννούλης)