“Όργια” Γιάννη με Ουκρανία και σίγουρη πρωτιά! (photos)

Η Εθνική Ανδρών έμεινε αήττητη στον όμιλό της, νίκησε στο ντέρμπι των πρωτοπόρων την Ουκρανία με 99-79 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει νέο ρεκόρ με τη γαλανόλευκη με 41 πόντους!

Αύριο στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό στο Μιλάνο και η Ελλάδα επιστρέφει μεθαύριο (8/9) για τον τελευταίο της αγώνα στον όμιλο απέναντι στην Εσθονία στις 18.00.

Τα καλά πρώτα λεπτά της Εθνικής Ομάδας (10-2 στο 3’, 20-12 στο 6’10’’, 24-16 στο 7’10’’) έδωσαν τη θέση τους σε ένα διάστημα στο οποίο η Ουκρανία ήταν αυτή που έκανε το δικό της παιχνίδι. Έπαιξε ιδιαίτερα δυνατά στην άμυνα, εστιάζοντας στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος πήγε ξανά και ξανά στη γραμμή.

Το αποτέλεσμα ήταν οι Ουκρανοί να αναστρέψουν την εικόνα της αναμέτρησης και να φτάσουν να προηγηθούν με τρίποντο του Μπομπρόφ (23-25, 11’35’’). Οι δύο ομάδες συμβάδισαν για τα επόμενα λεπτά (32-32, 14’40’’), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου έκαναν ένα 14-6 για να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-46.

Η επιστροφή στο παρκέ, έφερε μεγαλύτερη επιθετικότητα και από την ελληνική ομάδα στο παρκέ και στις δύο άκρες με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει διαδοχικές επιθέσεις πάνω του και να δίνει ξανά το προβάδισμα (50-49, 23’30”). Η απόσταση έφτασε στο +8 (61-53, 27’20”) και λίγο αργότερα πήρε διψήφια τιμή (63-53, 27’45”), για να κλείσει η τρίτη περίοδος 71-57 με δύο τρίποντα από τον Νικ Καλάθη.! Η διαφορά έφτασε στο +21 (80-59, 33′) με τον αγώνα ουσιαστικά να έχει κριθεί και να σφραγίζεται με το τελικό 99-79.

*Στη φάση των 16 η Ελλάδα διασταυρώνεται με τον Δ’ Όμιλο (Σερβία, Πολωνία, Ισραήλ, Φινλανδία, Τσεχία, Ολλανδία) που αγωνίζεται στην Πράγα.

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Μεστρ (Γαλλία), Στράουμπε (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5, Αντετοκούνμπο Θ. 2, Λαρεντζάκης 2, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 41, Καλάθης 13 (3), Ντόρσεϊ 13 (1), Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4