Ευρωμπάσκετ 2022 : Το…κάρο κόλλησε στη λάσπη αλλά ο Γιάννης βρήκε τον τρόπο να μας στείλει στα προημιτελικά! (photos+vid)

Μετά από ένα ψυχοβγαλτικό ματς όπου η Εθνική Ομάδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση τελικά τα κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο με συνολικό επιμέρους σκορ 29-18 και απέκλεισε την Τσεχία με 94-88 και πανηγύρισε μία μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να ήταν και πάλι εξαιρετικός με 23 πόντους στο δεύτερο μέρος, όμως τη διαφορά στο τέλος έκαναν και οι Παπαπέτρου – Λαρεντζάκης και το “χαμηλό” σχήμα που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης Ιτούδης το οποίο και έκανε τη διαφορά.

Πλέον η Εθνική μας το βράδυ της Τρίτης (13/9) θα αντιμετωπίσει στο μεγάλο προημιτελικό του Βερολίνου (21:30, ΕΡΤ 1) τη Γερμανία με στόχο να προκριθεί στην τετράδα και στη “ζώνη” των μεταλλίων ξανά μετά το Ευρωμπάσκετ του 2009.

Πίσω στο ημίχρονο με αμυντικά προβλήματα η Εθνική

Εξαιρετικά μπήκε στο πρώτο τρίλεπτο η Εθνική και προηγήθηκε με 11-2 με τους Παπαγιάννη – Παπανικολάου να έχουν 9 πόντους και ο Καλάθης 3 ασίστ. Οι Τσέχοι αντέδρασαν με τον Βέσελι να βρίσκει ρυθμό με 10 πόντους και με σερί 12-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 18-16 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ελλάδα στο 20-20 μετά από καλάθι του Παπαπέτρου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 27-24 (στο 13′) μετά από 2/2 τρίποντα των Σλούκα – Παπαπέτρου, αλλά η Τσεχία με σερί 6-0 πέρασε και πάλι μπροστά με 30-27 (στο 14′). Με τον Καλάθη να φτάνει τους 11 πόντους με νέο τρίποντο η Ελλάδα προηγήθηκε με 36-34 (στο 17′), αλλά ο Άουντα με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 36-34, ο Μπόχατσικ με τρίποντο έκανε το 37-36 και ο Άουντα με νέο καλάθι το 39-36 απέναντι σε μία κακή στο ζωγραφιστό ελληνική άμυνα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να μη λύνουν τα αμυντικά τους προβλήματα, να αφήνουν τον Σατοράνσκι να κάνει ότι θέλει με 9 ασίστ και να είναι πίσω με 45-41, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε περιοριστεί στους 4 πόντους.

Με small ball και Γιάννη, Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη πήραμε την πρόκριση!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Ελλάδα να “αιμορραγεί” στη ρακέτα και επιθετικά να μην βρίσκει σταθερό σκορ και να είναι πίσω με 49-45 (στο 23′). Ο Γιάννης με σερί πόντους έβαλε και πάλι μπροστά την Εθνική μας με 50-49 (στο 25′), όμως ο Χρούμπαν με τρίποντο και φάουλ έκανε το 56-53 για την Τσεχία (στο 27′).

Η διαφορά πήγε και στο +5 για τους Τσέχους (60-55 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 16 πόντους και την Ελλάδα να είναι πίσω με 67-63 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μποχάτσικ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας καλούνταν σε μία μεγάλη ανατροπή και ο Δημήτρης Ιτούδης παράταξε “κοντή” πεντάδα με Γιάννη στο “5” και τους δύο “Παπ” στο “3-4” και ο Παπαπέτρου με προσωπικό σερί 6-0 μας έδωσε το προβάδισμα με 69-67 (στο 32′). Ο Σλούκας με τρίποντο και ο Γιάννης με λέι απ στον αιφνιδιασμό έβαλαν την Ελλάδα μπροστά με 74-70 στο 34ο λεπτό και έδειχναν να μας δίνουν και ένα ψυχολογικό προβάδισμα στην τελική ευθεία.

Οι Τσέχοι δέχθηκαν τεχνική ποινή λόγω διαμαρτυριών και ο Σλούκας με εύστοχη βολή και ο καθοριστικός Λαρεντζάκης (6π με 2/2 τρίποντα και 2 κλεψίματα) με τρίποντο έκαναν το σκορ 78-70 (στο 35′) και μας έχρισαν φαβορί για την πρόκριση.

Στο 37ο λεπτό η Εθνική είχε το προβάδισμα με 81-74 και ήταν κοντά στην πολυπόθητη πρόκριση, ενώ ο “Greek Freak” με τρίποντο έκανε το 86-78 στο 38′. Ο Λαρεντζάκης με λέι απ έφερε τη διαφορά στο +10 (88-78) κ, όμως οι Τσέχοι προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία τους προσπάθεια μείωσαν σε 88-83 στο 1:30.

Τελικά η Εθνική “άντεξε” με ένα καθοριστικό τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και πανηγύρισε την πρόκριση με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88