LaLiga : Καταιγιστική η Ατλέτικο, “έριξε” τέσσερα στη Θέλτα (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 4-1 τη Θέλτα για την 5η αγωνιστική στην ισπανική λίγκα και με την 3η νίκη στη σεζόν και πρώτη εντός έδρας έφτασε τους 10 βαθμούς.

Η ομάδα του Σιμεόνε άνοιξε το σκορ με τον Κορέα στο 9΄ για το 1-0 και έχασε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με Καράσκο και Κορέα και Μοράτα. Το 2-0 ο Ντε Πολ στο 50′ και το 3-0 ο Καράσκο στο 66′. Το 3-1 ο Βέιγκα στο 72′ και το 4-1 ο Κούνια στο 82′.

Η Θέλτα που γνώρισε την 2η ήττα στη σεζόν και έμεινε στους 7 βαθμούς είχε δοκάρι με τον Άσπας στο 11′.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος είχε λίγες καλές στιγμές, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ νωρίς στο 9′ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με υπέρ τους το προβάδισμα στο σκορ, δίχως να πιεστούν ιδιαίτερα από τη Θέλτα.

Οι ροχιμπλάνκος έκαναν φουριόζα εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με τον Ντε Πολ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 50ο λεπτό. Ο Καράσκο με ωραία κούρσα και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0 στο 66′, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Βέιγκα έκανε το 3-1.

Οι ομάδες δεν δυσκολεύτηκαν να βρουν δίχτυα στο ματς, καθώς μπήκαν πέντε γκολ σε οκτώ τελικές φάσεις στην εστία.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Γκρμπιτς, Μολίνα, Βίτσελ, Ερμόσο, Ισνάρντ, Καράσκο (85′ Σαούλ), Ντε Πολ (76′ Κούνια), Κοντογκμπιά, Λεμάρ (46′ Κόκε), Κορέα (63′ Φέλιξ), Μοράτα (63′ Γκριεζμάν)

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ) : Μαρτσεσίν, Μάγιο, Άλντου, Νούνιεζ, Γκαλάν, Πέρες (52′ Βέιγκα), Ταπία (, Μπελτράν, Τσέρβι, Λάρσεν, Άσπας.