Serie A : Επιστροφή στις νίκες με Έιμπραχαμ για τη Ρόμα (vid)

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρόμα, που επικράτησε με 2-1 της Έμπολι για την 6η αγωνιστική της Serie A. Ντιμπάλα (17′) και Έιμπραχαμ (71′) πέτυχαν τα γκολ των “τζαλορόσι”.

Η ομάδα του Μουρίνιο επικράτησε 2-1 της Έμπολι για την 6η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις νίκες και έφτασαν τους 13 βαθμούς. Οι τζαλορόσι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Πάολο Ντιμπάλα έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής και ένα εξαιρετικό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Στογιάνοβιτς γέμισε στην περιοχή, ο Μπραντινέλι έπιασε την κεφαλιά για να κάνει το 1-1.

Η Ρόμα πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Τέιμι Έμπρειχαμ να πετυχαίνει δίχτυα με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από γέμισμα του Ντιμπάλα. Στο 80′ ο Πελεγκρίνι είχε την ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Πελεγκρίνι να εκτελεί πέναλτι και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 87′ η Έμπολι έμεινε με δέκα παίκτες με τον Άκπα να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Μάλιστα η απόφαση άλλαξε με τη βοήθεια του VAR. Στο 90+6′ αλλαγή έπαιξε και ο Μαντί Καμαρά.

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι) : Βικάριο, Παρίσι (52′ Τσακάτσε), Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Στογιάνοβιτς, Μπαντινέλι, Μαρίν (82′ Καμπιάγκι), Χαας, Πγιάτσα (63′ Μπαϊράμι), Λάμερς (82′ Γκράσι), Σατριάνο

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο) : Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Τσελίκ, Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα (90+7′ Βίνια), Ντιμπάλα (81′ Μπόβε), Πελεγκρίνι (90+6′ Καμαρά), Έιμπραχαμ (81′ Μπελότι)