Δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή ο Διομήδης και αποκλείστηκε από το EHF European Cup

Ο Διομήδης Άργους ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Φίβερς, αυτή τη φορά στη Βιέννη με 31-25 και αποχαιρέτησε πολύ νωρίς το EHF European Cup.

Για 40 αγωνιστικά λεπτά, η ελληνική ομάδα διατηρούσε ζωντανό το όνειρο πρόκρισης επί της αυστριακής Φίβερς στο 2ο γύρο του EHF European Cup, αλλά όπως συνέβη στη Νέα Κίο, έτσι και τώρα στον επαναληπτικό της Βιέννης, δεν είχε τις ανάλογες δυνάμεις στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και η ήττα με 31-25 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Οι «Λύκοι» έχοντας ηττηθεί με 30-27 στον πρώτο αγώνα στην Αργολίδα, ζητούσαν νίκη με διαφορά τεσσάρων γκολ ή με τρία εφόσον πετύχαιναν περισσότερα από 30 γκολ στη Βιέννη για να φθάσουν στην υπέρβαση και στην πρόκριση. Όμως η έλλειψη αγωνιστικής δράσης φάνηκε και στο παιχνίδι της Βιέννης.

Όπως αναφέρει το gazzetta.gr, το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Διομήδη θέλησαν να αιφνιδιάσουν και προηγήθηκαν 1-0, 2-1 και 3-2 (Μάλλιος 3:54).

Στη συνέχεια έμειναν χωρίς γκολ για επτά περισσότερα από οκτώ, δίνοντας την ευκαιρία στη Φίβερς να προηγηθεί με 5-3 (8:50).

Ακολούθησε νέο προσπέρασμα από τους «Λύκους» με τα γκολ των Μπετζιλαλί, Μάλλιου και Τσιγαρίδα για το 6-5 (15:12), με τον Διομήδη να διατηρεί προβάδισμα ενός γκολ μέχρι το 12-11 (24’). Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 13-12, με τη λήξη του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (15-15), με τον αρχηγό του Διομήδη, Μπάμπη Μάλλιο να έχει πέντε γκολ σε 11 προσπάθειες και τη Φίβερς πέντε στα πέντε πέναλτι.

Στους ίδιους ρυθμούς άρχισε το 2ο ημίχρονο, με τον Ασβεστά να κάνει το 19-18 (37’), αλλά και πάλι τους γηπεδούχους να έχουν απάντηση για το 20-19 (39’).

Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες της Φίβερς με ένα επιμέρους 3-1, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρία γκολ, 23-20 (45’), και αμέσως μετά με 25-21 (48΄), τελειώνοντας ουσιαστικά και την υπόθεση πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 5-5, 9-9, 13-12, 15-15 (ημ.), 18-17, 20-19, 23-21, 25-22, 28-24, 31-25.

Φίβερς (Εκλ): Σάριτς, Ντάμποκ 3, Χάουνολντ 5, Λ. Γκάνγκελ 2, Σβάιγκερ 4, Φιλτσβίζερ, Τάνιτς, Σουχ 1, Μαρτίνοβιτς 6, Νιγκ, Μπρένες, Κόλαρ 1, Φ. Γκάνγκελ 2, Ρίντε 4, Μπραντφέλνερ, Σιντλ 3.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας , Τσάκαλος, Τζίμπουλας 3, Τσιγαρίδας 5, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 4, Καϊμακάμης, Μπετζιλαλί 5, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίβκοβιτς , Τζ. Μούγιτς 1.

Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 5/5-4/6