Έχασαν 2 match points Πέτρος Τσιτσιπάς και Περβολαράκης, μείωσε η Τυνησία

Μια ανάσα μακριά από το να εξασφαλίσουν από τώρα την πρόκριση στα πλέι-οφ του World Group I του 2023 έφτασαν οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Μιχάλης Περβολαράκης, οι οποίοι είχαν διπλό match point στο 4-5, 15-40 του 2ου σετ της αναμέτρησής τους με τους Malek Jaziri και Skander Mansouri.

Όπως αναφέρει το tennisnews, οι Τυνήσιοι κατάφεραν ωστόσο να κρατηθούν στο παιχνίδι και να το ανατρέψουν στο 3ο σετ, παίρνοντας τη νίκη με 6-7 (5), 7-6 (5), 6-3, έπειτα από 3 ώρες και 11 λεπτά μιας τεράστιας μάχης στο Courts de Tennis της Τύνιδας.

Οι δύο Έλληνες παίκτες είχαν καταφέρει να ανατρέψουν με τη σειρά τους το 1ο σετ, στο οποίο ήταν πίσω με 1-4 και αργότερα έσβησαν διπλό set point στο 3-5, 15-40 και τριπλό set point το 5-6, 0-40. Αφού έσβησαν 5 set points, Περβολαράκης και Τσιτσιπάς έστειλαν το σετ στο tie-break και εκεί κέρδισαν τους 3 τελευταίους πόντους, για να επικρατήσουν με 7-5.

Στο 2ο σετ Περβολαράκης και Τσιτσιπάς έσβησαν διπλό break point στο 4-4, 15-40 και πέρασαν μπροστά με 5-4, φτάνοντας στο επόμενο game και στο διπλό match point. Οι Jaziri και Mansouri όμως έμειναν “ζωντανοί” επιστρέφοντας από το 4-5, 15-40, για να κάνουν το 5-5 και αργότερα το 6-6. Παρόλο που στο tie-break οι Τυνήσιοι είδαν το 4-1 να γίνεται 4-5, κέρδισαν τους 3 επόμενους πόντους και έστειλαν την αναμέτρηση σε 3ο σετ.

Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν το momentum και προηγήθηκαν με 4-1. Οι Περβολαράκης και Τσιτσιπάς πάλεψαν για να επιστρέψουν στο σετ, έχασαν όμως 3 break points, 2 στο 7ο game και άλλο ένα στο 9ο. Επίσης έσωσαν 2 match points για να κρατήσουν το σερβίς τους στο 8ο game και να μειώσουν σε 5-3. Στο 9ο game προηγήθηκαν με 0-30 και με 30-40 οι δυο Έλληνες, αλλά οι Mansouri και Jaziri άντεξαν και κράτησαν το σερβίς τους, για να ολοκληρώσουν την πολύ μεγάλη αυτή ανατροπή, σε 3 ώρες και 11 λεπτά αγώνα.

Η Ελλάδα συνεχίζει να προηγείται με 2-1 της Τυνησίας, χάρη στις χθεσινές νίκες των Στέφανου Τσιτσιπά και Περβολαράκη, επί των Aziz Dougaz και Mansouri αντίστοιχα.

Στο 4ο παιχνίδι της σειράς, η ελληνική ομάδα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να “επισφραγίσει” την πρόκριση στα πλέι-οφ του World Group I, καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει το Mansouri.