Serie A : Επιστροφή στη δράση και άνετη νίκη για τη Νάπολι

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε όλα τα τα τέρματα, η Νάπολι επέστρεψε…φουριόζα μετά τη διακοπή.

Η 8η αγωνιστική της Serie A άρχισε με την πρωτοπόρο Νάπολι να νικάει εύκολα με 3-1 την Τορίνο, χάρη σε γκολ των Ανγκισά και Κβαρατσχέλια.

Στο Stadio Diego Armando Maradona το κλίμα ήταν ευχάριστο πριν την έναρξη του ματς και έγινε τέλειο στη συνέχεια και μάλιστα από τα πρώτα λεπτά: Σέντρα του Μάριο Ρουί από αριστερά και κεφαλιά του Ανγκισά δοκάρι και μέσα στο 6′ (1-0), συνεργασία με τον Πολιτάνο και κούρσα του Ανγκισά και τελείωμα από κοντά για το 2-0 στο 12′!

Μέ λίγα λόγια, όλα έδειχναν εύκολα για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, ο οποίος στο 37′ είδε τον Ζιελίνσκι να βγάζει ωραία μπαλιά στον Κβαρατσχέλια που μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε με το αριστερό για το 3-0! Σκορ που επέτρεψε στους Παρτενοπέι να χαλαρώσουν λίγο στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα στο 43′ ο Σανάμπρια να μειώσει σε 3-1 με σουτ εντός περιοχής, αφού η μπάλα δεν είχε απομακρυνθεί μετά τη σέντρα του Λασάρο από αριστερά.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο, λίγα πράγματα. Η Τορίνο ήθελε να πλησιάσει κι άλλο για να βάλει φωτιά στο ματς αλλά δεν έπειθε ότι θα μπορούσε να το κάνει, ενώ η Νάπολι διαχειρίστηκε όπως ήθελε την κατάσταση και πήρε ακόμη μία νίκη, γεγονός που σημαίνει ότι θα παραμείνει στη βαθμολογία -είτε με συγκάτοικο την Αταλάντα είτε μόνη της- ό,τι κι αν γίνει στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Μάριο Ρουί (81′ Ολιβέρα), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (62′ Ντομπελέ), Πολιτάνο (68′ Λοσάνο), Κβαρατσχέλια (81′ Ελμάς), Ρασπαντόρι (62′ Σιμεόνε).

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς) : Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζίτζι, Μπουντζόρνο, Ροντρίγκες (85′ Σουρς), Σίνγκο (85′ Καραμό), Λούκιτς, Λινέτι (74′ Αντόπο), Λασάρο (74′ Άινα), Βλάσιτς, Μίραντσουκ (68′ Ράντονιτς), Σανάμπρια.