Super League : Ονειρεμένη η πρεμιέρα της ΑΕΚ στην “Αγια-Σοφιά”!

Δεν θα μπορούσε να φανταστεί πιο ονειρική πρεμιέρα στο νέο της γήπεδο η ΑΕΚ!

Μετά από ένα εκπληκτικό τελετουργικό και μπροστά σε ένα κατάμεστο γήπεδο, οι φίλοι της ομάδας απόλαυσαν γκολ και θέαμα κόντρα στον Ιωνικό, γεμίζοντας τους χαρά αλλά και ελπίδα για το μέλλον.

Ο “δικέφαλος” ήταν καταιγιστικός, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους “κυανόλευκους'” και με τέσσερα τέρματα πήρε τη νίκη που τον φέρνει μόνο δεύτερο με 12 βαθμούς.

Η ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε ήταν εντυπωσιακή αλλά και σε αρκετές περιπτώσεις συγκινητική. Τόσο πριν τη σέντρα όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι φίλοι της ΑΕΚ έκαναν τη νύχτα μέρα, ενώ δεν σταμάτησαν να τραγουδούν για τη μεγάλη επιστροφή μετά από σχεδόν 20 χρόνια.

Κι αν υπήρχε έστω και η παραμικρή αμφιβολία πως αγωνιστικά η ομάδα θα έχανε τον προσανατολισμό της και την συγκέντρωσή λόγω της προσμονής όλων, μόλις ξεκίνησε το ματς άπαντες πήραν απάντηση.

To φιλμ

Το κιτρινόμαυρο πάρτι ξεκίνησε το έκτο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό στο έξι με ένα υπέροχο σουτ. Αρχικά προσπάθησε να γεμίσει στην περιοχή, όμως η μπάλα του στρώθηκε και δικαιώθηκε για την επιλογή του να σουτάρει, καθώς θα μείνει στην ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ.

Η Ένωση δεν άργησε να βρει και δεύτερο γκολ και κατάφερε να το βρει στο 26ο λεπτό. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα αναπτύχθηκαν όμορφα από τα δεξιά. Ο Ελίασον με γλυκιά σέντρα βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση είδε τον Ιωνικό να αντιδρά, όμως έσβησε κάθε ελπίδα του στο 62ο λεπτό με τον παίκτη που ήθελε να σκοράρει σε αυτό το ματς όσο κανείς, τον Σέρχιο Αραούχο. Ο “Τσίνο” επωφελήθηκε από τις κόντρες και έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα βρήκε στον Αντούνες και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη.

Τρία λεπτά μετά ο Γκατσίνοβιτς πέτυχε και δεύτερο γκολ. Έπειτα από μια ακόμα όμορφη επίθεση από τα δεξιά, ο Ελίασον με μια υπέροχη γλυκιά σέντρα βρήκε μόνο του τον Σέρβο μέσο και αυτός με τη μια έκανε το 4-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Ένωση να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να έχει και ευκαιρίες και για άλλα γκολ, δίχως όμως αποτέελσμα. Αντίθετα ο Ιωνικός μείωσε στην τελευταία φάση του ματς με τον Ελευθεριάδη στο 90+3.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμάντι, Πινέδα (70′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Ελίασον (70′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (70′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (70′ Τσούμπερ), Αραούχο (87′ Κοσίδης)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιριγώτης (87′ Σάκιτς), Μύγας, Αντούνες (67′ Μίλο), Τσιμπσάχ (46′ Φατιγκά), Ρομαό, Κάνιας, Λοβέρα, Ιωαννίδης (67′ Μάντζης), Οφόσου (67′ Ελευθεριάδης)