Έδωσε σκληρή μάχη στην Τουρκία αλλά ηττήθηκε στο τέλος η ΑΕΚ (photos)

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 91-88 από την Καρσίγιακα στη Σμύρνη στον πρώτο της αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League.

Για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Ακίλ Μίτσελ (19π., 9 ριμπ.), Τιμ Φρέιζερ (16π., 9 ασίστ), Κένι Γουίλιαμς (17π.) και Γιάνις Στρέλνιεκς (15π., 6 ασίστ), ενώ για τους γηπεδούχους-που αγωνίστηκαν κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας-πρωταγωνίστησαν οι Έρικ ΜακΚόλουμ (29π.), Άνχελ Ντελγάδο (17π., 12 ριμπ.) και Τζέιλον Μπράουν (17π.).

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Φρέιζερ προηγήθηκαν με έξι στο πρώτο δεκάλεπτο (15-21) φτάνοντας και στο +7 (23-30) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Η επιθετική άνοδος του ΜακΚόλουμ επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 10-0 και να κλείσουν το ημίχρονο στην ισοπαλία, 42-42.

Ο Αμερικανός με τη βοήθεια και του Κουζμίνσκας έφεραν την ομάδα της Σμύρνης σε διψήφια διαφορά (63-53), αλλά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη αντέδρασε σωστά και προσπέρασε με οδηγό τον Γουίλιαμς, 64-65, ενώ ισοφάρισε σε 73-73 με τρίποντο του Φρέιζερ 6:14 πριν το τέλος.

Ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο στα 17,6’’ πριν τη λήξη έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση φέρνοντας την ομάδα του στο 91-86.

Δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88