Ήττα στα σημεία για τον Παναθηναϊκό, πιο ψύχραιμη η Ρεάλ στο τέλος (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 71-68 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 15, ο Πάρις Λι με 12 και ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους», ενώ ο Έντι Ταβάρες με 14 και ο Τζάναν Μούσα με 13 για τους πρωταθλητές Ισπανίας.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Ρεάλ (9-13), με τον Χεζόνια των 8 πόντων να ”γράφει” το 13-21, την ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ. Παρόλα αυτά, οι αλλαγές ”έβγαλαν” αντίδραση και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ (19-21), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στην ελάχιστη δυνατή τιμή υπέρ της Ρεάλ (22-23).

Οι ”πράσινοι” ξεκίνησαν καλύτερα τη δεύτερη περίοδο (26-23), αλλά ο Ντεκ έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του (28-32). Το ματς έγινε γρήγορα ξανά ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (36-36), την ώρα που η αστοχία ήταν χαρακτηριστικό και των δύο. Αποτέλεσμα, να μπουν μόλις 30 πόντοι (15-15), για το 37-38 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος αμυντικά και αυτό έφερε εύκολους πόντους στην επίθεση (41-40). Η Ρεάλ αντέδρασε, όπως και οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους (48-45), αλλά ο Ταβάρες και ο Κοζέρ είχαν αντίθετη άποψη. Με πρωταγωνιστή κυρίως τον πρώτο, οι Μαδριλένοι πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ με 51-54 μετά από 30′ παιχνιδιού.

Κοζέρ και Γιουλ έβαλαν τρίποντα, για το 55-62 στο 33′, αλλά το 8-0 του Παναθηναϊκού, τον έφερε πάλι οδηγό στο σκορ (63-62). Η Ρεάλ χρειάστηκε 3′ για να σκοράρει, για το 65-68 στο 38′ με τον Μούσα. Λι και Γκριγκόνις αστόχησαν στο 39′, ο Γιουλ έβαλε μεγάλο τρίποντο στο -46” (65-71), με τον χρόνο να κυλά υπέρ της Ρεάλ για το τελικό 68-71.

Δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71