Εθνικές Ομάδες

Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Σουηδία η Εθνική Νεανίδων

H Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Σουηδίας στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο για τη δεύτερη αγωνιστική της πρώτης προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU19. Στο 16ο λεπτό η Μπιόρκ νικήθηκε στο τετ α τετ από την Γρίβα.

Πέντε λεπτά αργότερα η Σουηδία πήρε το προβάδισμα στο σκορ με την Νίλντεν να σκοράρει σε τετ α τετ απέναντι στην Ελληνίδα τερματοφύλακα. Στο 35ο λεπτό η Εθνική Ομάδα βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση όμως η Αλάρντ έκανε σπουδαία επέμβαση σε δυνατή εκτέλεση φάουλ της Γιαννακά. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σουηδία σκόραρε με σουτ της Σβάνστρομ η οποία διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 52ο λεπτό.

Η Εθνική Ομάδα μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Ολλανδία και την ήττα από τη Σουηδία, θα αντιμετωπίσει την Τουρκία (10/10/2022, 12:00, Παμπελοποννησιακό Στάδιο) στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Η γαλανόλευκη η οποία στοχεύει στην παραμονή στην League A και παράλληλα στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης χρειάζεται ισοπαλία η νίκη στη τελευταία αναμέτρηση για να πετύχει τον στόχο της. Η Ολλανδία και η Σουηδία οι οποίες προκρίθηκαν ήδη στην επόμενη φάση θα αναμετρηθούν την τελευταία αγωνιστική για την πρωτιά του ομίλου στο Εθνικό Παπαχαραλάμπειο Στάδιο της Ναυπάκτου (10/10/2022, 12:00).

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ολλανδία επικράτησε 6-0 της Τουρκίας.

Σουηδία (Κάρολαιν Σιόμπλομ): Αλάρντ, Ρέιντι, Σενέλιους, Πελγκάντερ, Τιλλένιους, Σβάνστρομ (88′ Σουέντμαν), Νίλντεν (77′ Ρένμπεργκ), Στένμπεργκ (59′ Λάρσον), Μπιόρκ (59′ Άκερλουντ), Γουίνμπλαντ, Κρόνκβιστ (59′ Σκόγκ).

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα, Παπαϊωάννου, Παυλοπούλου (10′ Σαργιώτη), Κοκμοτού, Πλακιά (65′ Γεωργούλα), Γιαννακά, Κωστοπούλου (83′ Σαριδάκη), Νταρζάνου (46′ Σιηδηροπούλου), Καλέση (66′ Τριανταφύλλου), Καρυπίδη, Ραπάνη.

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "GROUP2 GROUP 1. MP w D L G Netherlan... 2 PTS 2. 1 Sweden U... 7:1 1 1 Greece U1... 1:0 1:0 3 1 1 Turkey U1... 1:1 1 2 2 0:7"