Basket League : Ντέρμπι με τα όλα του στο Περιστέρι, πρώτο ροζ φύλλο για τον κόουτς Σπανούλη

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε ντεμπούτο στην Basket League με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με νίκη, έστω και αν η ομάδα του είχε αρκετά κενά διαστήματα και μετά την εξαιρετική παρουσία στην πρώτη περίοδο έκανε «κοιλιά» στην απόδοση της.

Όμως, στο φινάλε οι «πρίγκιπες της Δυτικής όχθης» είχαν το καθαρό μυαλό για ένα δυνατό φίνις και με τον Μάρκους Ντένμον να βάζει μεγάλα καλάθια, επικράτησαν με 8 πόντους διαφορά (85-77). Μία διαφορά που είναι πλασματική, καθώς 3,5 λεπτά πριν το τέλος οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 70-73. Κάπου εκεί οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τα έκαναν όλα λάθος με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος του Βορρά να υποστεί δεύτερη σερί ήττα στις λεπτομέρειες, μετά από αυτή στο Basketball Champions League από την Ντιζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Μάρκους Ντένμον με 23 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Μίρο Μπιλάν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ, ο Γιανίκ Φράνκε είχε 23 πόντους (5/10 τρίποντα), ενώ ο Τζέιλεν Χαντς αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60, 85-77