Bundesliga : Συντριβή της Άιντραχτ στο Vonovia, “καρέ” της Λεβερκούζεν στο ντεμπούτο Αλόνσο (vids)

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 9η αγωνιστική της Bundesliga. Με νίκες προχώρησαν Λεβερκούζεν και Άιντραχτ, ενώ Βόλφσμπουργκ και Λειψία άφησαν δύο βαθμούς απέναντι στη Άουγκσμπουργκ και Μάιντζ.

Το ντεμπούτο του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της Λεβερκούζεν συνοδεύτηκε με θρίαμβο 4-0 επί της Σάλκε για την 9η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα παιχνίδι για την απομάκρυνση από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν σε ένα μεγάλο βαθμό στο 1ο ημίχρονο, μέχρι που ο Μουσά Ντιαμπί έσπασε την κατάρα και σημείωσε το πρώτο τέρμα του στη χρονιά στο 38′. Έκτοτε άρχισε ο κατήφορος στο γήπεδο, με τη Λεβερκούζεν να βρίσκει ακόμα δύο γκολ με τον Τζέρεμι Φρίμπονγκ πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας, και ακόμα ένα με τον Παουλίνιο στο τέλος. Η Σάλκε αποδέχθηκε τη μοίρα της, αφού δεν μπορούσε να επιτεθεί. Οι δύο τελικές την άφησαν στη 16η θέση και τη ζώνη των playouts, με τη Λεβερκούζεν να προσπερνάει και να βγαίνει από τη δύσκολη κατάσταση.

Μάιντς και Λειψία ήταν ισόβαθμες πριν από την έναρξη του μεταξύ τους αγώνα αλλά και μετά τη λήξη. Το 1-1 τις κράτησε μακριά από τις θέσεις της Ευρώπης, διατηρώντας την κακή εκκίνηση της σεζόν. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε καλύτερες ευκαιρίες και ένα δοκάρι, όμως έμεινε στο θρίαμβο επί της Σέλτικ και πέταξε κι άλλους εκτός έδρας βαθμούς, μετρώντας μόλις μία ισοπαλία φέτος μακριά από την Ανατολική Γερμανία. Ο Μάρκους Ίνγκβαρτσεν άνοιξε το σκορ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους, όμως ο Κριστοφέρ Ενκουνκού έσωσε τους φιλοξενούμενους στο 80′.

Η Μπόχουμ πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν, με θύμα την Άιντραχτ. Το 3-0 σημειώθηκε με γκολ μετά το 70ό λεπτό και τον Κώστα Σταφυλίδη στον αγωνιστικό χώρο, αφού πέρασε ως αλλαγή στο 60′. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο των νικητών, που παραμένουν ουραγοί στη βαθμολογία.