Έπαιξε άμυνα για…σεμινάριο ο Παναθηναϊκός και “έσπασε το ρόδι” στην Ευρωλίγκα! (vids)

Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, νίκησε με 77-75 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Μάριους Γκριγκόνις με 17, ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 12 και ο Ματέους με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές.

Οι γηπεδούχοι με όπλο τα μακρινά σουτ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 24-18 και στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν στο 34-29. Όμως οι «πράσινοι» βελτιώνοντας την άμυνά τους με άξονα τον Παπαγιάννη και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση από τον Γκριγκόνις κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +4, 38-42. Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες, με τον Αστέρα να μαζεύει τη διαφορά από το 40-46 και να περνά μπροστά, αλλά μόνο προσωρινά. Τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στους Σέρβους να περάσουν μπροστά με 68-63 μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκουντάιτις και Γουίλιαμς κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, 73-73, με 1:27 να απομένει. Με κλέψιμο του Πονίτκα και λέι απ στα 21’’ οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά, 73-75. Ο Μπέντιλ κέρδισε φάουλ για βολές στα 6,9’’ όμως αστόχησε στην πρώτη (74-75) και μετά το τάιμ άουτ του Ντέγιαν Ράντονιτς ο Λι κέρδισε δύο βολές τις οποίες αξιοποίησε (74-77). Ο Άντριους δεν ρίσκαρε τρίποντο στέλνοντας στα 1,8’’ τον Ντόμπριτς που αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή αλλά ο Γουίλιαμς «σφράγισε» τη νίκη με το ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77