Bundesliga : Άνετο “διπλό” για τη Χοφενχάιμ, στα…χαμένα η Σάλκε (vid)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, κόντρα σε μια ομάδα που δεν μπορεί να βρει τα πατήματα της μετά από 10 αγωνιστικές στη Bundesliga, η Χοφενχάιμ επικράτησε με 3-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι, όταν στο 7ο λεπτό ο Αυστριακός Γκράιμλ, ανέτρεψε τον συμπατριώτη του Μπαουμγκάρτνερ και ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR, υπέδειξε πέναλτι, με τον Σκοβ να ευστοχεί για το 0-1. Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαρία με τον Ρουτέρ στο 23΄, απειλήθηκαν σοβαρά σε διπλή φάση στο 30΄ όταν το σουτ του Μολέ, βρήκε το δοκάρι του Μπάουμαν και στη συνέχεια το σουτ του Ουβεγιάν, έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή ο τερματοφύλακας της Χοφενχάιμ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Νταμπούρ έγραψε το 0-2.

Στην επανάληψη, στο 56΄ ο Τερόντε είχε δεύτερο δοκάρι και λίγο αργότερα ο Σκοβ με το δεύτερο εύστοχο πέναλτι στο ματς, ‘σφράγισε” τη σημαντική νίκη για την ομάδα του, η οποία προωθήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Σάλκε παρέμεινε 16η και αυτή η 4η σερί ήττα, ίσως να οδηγήσει στην αποπομπή τον τεχνικό της, Φρανκ Κράμερ.

Σάλκε (Φρανκ Κράμερ) : Σβόλοφ, Μπρούνερ (46′ Αϊντίν), Γκράιμλ, Γιοσίντα, Ουβέγιαν, Ντρέξλερ (70′ Λάρσον), Κραλ, Μολέ (72′ Πόλτερ), Κράους, Μπούρλερ, Τερόντε (70′ Κάραμαν)

Χοφενχάιμ (Αντρέ Μπραϊτενάιτνερ) : Μπάουμαν, Καμπάκ, Βογκτ, Ενσόκι, Σκοβ (88′ Κουαρέσμα), Πρέμελ, Γκάιγκερ (65′ Ρούντι), Μπάουμγκαρντνερ (75′ Στίλερ), Ανχελίνο, Ρούτερ (88′ Μπέκερ), Νταμπούρ (74′ Λάρσεν)