League Cup : Πρώτες νίκες στη σεζόν για Άθλο Ορεστιάδας και Πήγασο Πολίχνης

Την πρώτη του νίκη στο θεσμό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πέτυχε ο Άθλος Ορεστιάδας, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας της προκριματικής φάσης της διοργάνωσης στο ΔΑΚ Πολίχνης επικράτησε με 3-0 σετ του ΟΦΗ.

Οι νεοφώτιστοι στη Volley League που υπερτέρησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες πήραν το προβάδισμα για την κατάληψη μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στην επόμενη φάση του League Cup και απέναντι στον γηπεδούχο και επίσης νεοφώτιστο Πήγασο το απόγευμα του Σαββάτου (15/10) θα προσπαθήσουν να διπλασιάσουν τις νίκες τους.

Αν και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη (από 25), ο Άθλος Ορεστιάδας είχε σταθερή υποδοχή, που έδωσε την δυνατότητα στον Σταύρο Κασαμπαλή να μοιράσει την μπάλα στην επίθεση (56% αποτελεσματικότητα), με τους Κάιο και Γκένοφ να είναι οι κορυφαίοι της αναμέτρησης με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 1 άσσο, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 15-25) σε 65′

ΟΦΗ  (Κώστας Δεληκώστας): Χήρας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μπαρντακτζιάν 1 (1 μπλοκ), Αραμπόπουλος 3 (3/11 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Τσαλικιάν 8 (7/24 επ., 1 άσσος), Βαϊόπουλος 6 (6/8 επ.), Γκόνας 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 15% υπ. – 8% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 69% υπ. – 69% άριστες), Καφαντάρης, Δαρίδης.

Άθλος Ορεστιάδας (Ατάνας Πετρόφ): Τσιουτσιουλούδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γκλάντστοουν 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 14 (13/20 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5 επ.), Ριζόπουλος 8 (5/13 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Γκένοφ 11 (10/16 επ., 1 άσσος, 72% υπ. – 44% άριστες) / Βελούδης (λ, 92% υπ. – 67% άριστες), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης.

Καλύτερος ο Πήγασος Πολίχνης 3-0, τον Αριστοτέλη Σκύδρας

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη προκριματική φάση του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος επικράτησε στη πρεμιέρα της διοργάνωσης με 3-0 σετ του Αριστοτέλη Σκύδρας.
Συγκινητικές ήταν οι στιγμές που εκτυλίχθηκαν πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα, καθώς σηκώθηκε στο ΔΑΚ Πολίχνης ένα πανό αφιερωμένο στον Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαΐδη, που έφυγε πρόωρα από τη ζωή και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή. Μάλιστα ο Νικολαΐδης μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη και το κλειστό της Πολίχνης φέρει τιμητικά το όνομά του και η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη του.

Τη διαφορά στην αναμέτρηση την έκανε η επίθεση της ομάδας του Ηρακλή Θεοδώρου, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 63% αποτελεσματικότητα (44/70 τελειωμένες), έναντι 39% του Αριστοτέλη Σκύδρας (28/71 τελειωμένες).

Στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 10-10 ο Πήγασος Πολίχνης «έτρεξε» σερί 5-0 και από εκείνο το σημείο και μετά πήρε τον έλεγχο του σετ, για να φτάσει στο 1-0 με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, μετά το αρχικό 5-5 ο Πήγασος Πολίχνης με πρωταγωνιστή τον Μάκη Κανέλλο ξέφυγε με +4 (10-6). Ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου μείωσε τη διαφορά στους δύο για τη Σκύδρα (15-13), όμως με νέο σερί 5-0 του Πήγασου το σκορ έγινε 20-13, για να έρθει το 2-0 σετ με 25-17.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Πήγασο Πολίχνης να ξεφεύγει από νωρίς στο σκορ (8-3), με τον Αριστοτέλη Σκύδρας να μην μπορεί να φέρει το σετ στα ίσια, για το τελικό 3-0 σετ με 25-20.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-12, 25-16
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

17:30 Αριστοτέλης Σκύδρας – Άθλος Ορεστιάδας

Στη τελική φάση του θεσμού θα προκριθούν οι δύο πρώτοι του ομίλου στην Πολίχνη και θα αγωνιστούν με τις άλλες έξι ομάδες της κατηγορίας ως εξής: