Serie A : “Άχαστη” η Ουντινέζε, πήρε βαθμό στο Alberto Picco η Κρεμονέζε (vid)

Λάτσιο και Ουντινέζε ήταν ισόβαθμες πριν το ματς στο Ολίμπικο και παραμένουν και μετά το τέλος του, αφού έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι με δύο δοκάρια και τραυματισμό Ιμόμπιλε.

Το παιχνίδι αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον αφού οι Φριουλάνι εντυπωσιάζουν μέχρι στιγμής και μπήκαν καλά και στο Ολίμπικο, έχοντας οριζόντιο δοκάρι με τον Σάμαρτζιτς στο 13′, μετά τη σέντρα του Μακένγκο και την πάσα του Περέιρα. Μια φάση στην οποία οι Λατσιάλι απάντησαν με δύο δικές τους προσπάθειες στο 26′ και στο 28′ αλλά ο Σιλβέστρι αρχικά νίκησε τον Φελίπε Αντερσον που βρέθηκε απέναντί του και στη συνέχεια απέκρουσε την κεφαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ήθελε να ανεβάσει ρυθμό αλλά αμέσως μετά, στο 30′, έχασε με μυικό πρόβλημα τον Ιμόμπιλε, γεγονός που φάνηκε να την επηρεάζει ψυχολογικά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την κατάσταση, πάντως, να μη βελτιώνεται στο δεύτερο…

Οι Ρωμαίοι δυσκολεύονταν να βγάλουν φάσεις και γενικά να κάνουν το παιχνίδι τους, με την Ουντινέζε να μη νιώθει ιδιαίτερη απειλή, να κρατάει το 0-0 και να απειλεί στο 72′ με το σουτ του Περέιρα που απέκρουσε ο Πρόβεντελ, ενώ στο 85′ είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη αλλά η μπάλα πήγε -για 2η φορά- στο οριζόντιο δοκάρι, αυτή τη φορά στο τελείωμα του Ντεουλοφέου μετά τη μπαλιά του Περέιρα.

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα με το τελικό 0-0, συνεχίζοντας χέρι-χέρι με 21 βαθμούς.

Σπουδαίο παιχνίδι με πάρα πολλές φάσεις εκατέρωθεν στο «Αλμπέρτο Πίκο». Μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σίριελ Ντεσέρς, έπειτα από ασίστ του Λούκα Λοχοσβίλι (0-1). Η άπαντηση της Σπέτσια ήταν όμως άμεση και διπλή! Ο Εμπαλά Ενζόλα στο 19ο λεπτό και ο Εμίλ Χολμ τρία λεπτά αργότερα, έφεραν το πάνω κάτω γράφοντας το 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Κρεμονέζε μπήκε όμως δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 52ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2) με τον Τσαρλς Πίκελ να πιάνει μία καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λεονάρντο Σερνικόλα. Το παιχνίδι είχε φάσεις και στη συνέχεια αλλά νικητήριο γκολ δεν βρήκε κανείς.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Πρόβεντελ, Λατσάρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι (66′ Λουίς Αλμπέρτο), Βεσίνο, Φελίπε Αντερσον (89′ Καντσελιέρι), Τζακάνι, Ιμόμπιλε (30′ Πέδρο).

Ουντινέζε (Αντρέα Σότιλ) : Σιλβέστρι, Μπεκάο (63′ Εμπός), Μπιγιόλ, Πέρες, Περέιρα, Σάμαρτζιτς (63′ Λόβριτς), Γουάλας, Μακένγκο (70′ Αρσλάν), Ουντότζι (83′ Κίνγκσλεϊ), Ντεουλοφέου, Μπέτο (63′ Σαξές).