Serie A : Ούτε η Μπολόνια ήταν εμπόδιο για τη Νάπολι

Δυσκολεύτηκε αρκετά από τη μαχητική Μπολόνια η Νάπολι, όμως με τα γκολ των Χεσούς, Λοθάνο και Όσιμεν πήρε τη νίκη και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A.

Η Μπολόνια προηγήθηκε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», είχε απάντηση και στην ανατροπή των «παρτενοπέι», αλλά ο Οσιμέν έδωσε τη λύση και τη νίκη (έκτη σερί) στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι με 3-2 φέρνοντάς τη και πάλι στην κορυφή της Serie A με +2 από την Αταλάντα.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν καταιγιστική από τα πρώτα λεπτά, όμως ήταν και σπάταλη με τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Γιούκας Σκορούπσκι απέκρουσε όσες περισσότερες φορές μπορούσε και στο 41′ ήρθε η ψυχρολουσία με το γκολ του Τζόσουα Ζιρζκί. Πριν κλείσει το 1ο ημίχρονο, ο Ζουάν Ζεζούς επανέφερε την τάξη ισοφαρίζοντας σε 1-1 και με την έναρξη του 2ου μέρους ο Ίρβινγκ Λοσάνο έφερε τα πάνω κάτω.

Ο Μούσα Μπάροου ισοφάρισε σε 2-2 στο 51′, όμως ήταν θέμα χρόνου η Νάπολι να σκοράρει ξανά. Οι επιθέσεις ήταν συνεχείς, οι ευκαιρίες μεγάλες και στο 69′, η έτερη αλλαγή του Σπαλέτι στην ανάπαυλα, Βίκτορ Όσιμεν, σημείωσε το γκολ που έμελε να είναι νικητήριο. Ο Τιάγκο Μότα έριξε στη μάχη τον Μπάμπη Λυκογιάννη μετά το 3-2, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.