Νέο έπος του Ολυμπιακού, νίκησε και τη Ρεάλ στην Ισπανία! (vid)

Ο Ολυμπιακός με μία εκπληκτική εμφάνιση και ήρωα στο τέλος τον Κώστα Σλούκα κέρδισε στη Μαδρίτη τη Ρεάλ με 89-87 και έκανε το εντυπωσιακό 3/3 στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποιεί εκκωφαντική εκκίνηση στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού μετά τη Βαρκελώνη κέρδισε και τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 89-87 χάρη σε καλάθι του Κώστα Σλούκα 3” πριν το φινάλε και έστειλε μήνυμα στους ανταγωνιστές του.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Βιτόρια (21/10, 21:30) για τη δεύτερη πράξη της διαβολοβδομάδας με αντίπαλο την επίσης αήττητη Μπασκόνια που έχει 3/3.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ με 2/3 τρίποντα, όμως οι Φαλ – Ουόκαπ με 9 πόντους και οι μαζί κρατούσαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (12-11 στο 6′). Ο Ουόκαπ με επτά πόντους και δύο ασίστ οδηγούσε τους Πειραιώτες (15-15 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-20 για τη Ρεάλ μετά από δύο άστοχα σουτ των Σλούκα – Γιουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρίσκει πολύτιμους 5 πόντους από τον Πίτερς και να παραμένει ισόπαλη στο σκορ (29-29 στο 14′), παρότι η Ρεάλ είχε 6/14 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωση του σε άμυνα και επίθεση και δέχθηκε σερί 8-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-29 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να είναι πίσω με 38-37 μετά από επιμέρους σκορ 8-1 που έκαναν και τον Βεζένκοφ να έχει 11 πόντους και συνολικά η ελληνική ομάδα 2/11 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τους Πειραιώτες παρά τα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, να παραμένει συγκεντρωμένος και ισόπαλος στο σκορ με 49-49 (στο 25′) με τον Βεζένκοφ να έχει 18 πόντους.

Στο 27ο λεπτό ο Μούσα άρχισε και πάλι να σκοράρει και με επιμέρους σκορ 8-3 η Ρεάλ πέρασε μπροστά με +5 (57-52), όμως ο Κάνααν με το πρώτο του τρίποντο και ο ΜακΚίσικ φτάνοντας τους 10 έκαναν για τον Ολυμπιακό το 59-57 (στο 28′) με σερί 7-0. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater σουτ του Σλούκα και ερυθρόλευκο προβάδισμα με 63-62!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η “Βασίλισσα” βρήκε μεγάλα σουτ με Γιουλ και Κορνελί και η διαφορά υπέρ της πήγε στο +6 (76-70 στο 34′) με καθοριστικό επιμέρους σκορ 14-7. Στο 36ο λεπτό ο Σλούκας μείωσε σε 78-75 με 2/2 βολές, όμως ο Γιουλ με ένα ακόμα τρίποντο (14/31 η Ρεάλ) έκανε το 81-75.

O Ταβάρες με φόλοου κάρφωμα έκανε το 83-79 (στο 38′), ο Σλούκας έκανε βήματα, όμως ο Λαρεντζάκης με ένα τρομερό τρίποντο μείωσε σε 83-82 και με μία εκπληκτική άμυνα μαζί με τον Μπολομπόι έδωσαν την ευκαιρία στον Σλούκα με λέι απ να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό με 84-83 στο 1:20!

Ο Ταβάρες έκανε επιθετικό φάουλ στον ΜακΚίσικ και στη συνέχεια έδωσε βολές στον Μπολομπόι ο οποίος με 1/2 διαμόρφωσε το 85-83. Ο Γιουλ στα 47” με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 85-85. Ο Σλούκας μετά από φάουλ του Κοζέρ στα 32” έκανε το 87-85 με 2/2 βολές και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το διπλό. Ο Γιουλ ισοφάρισε σε 87-87 στα 12”, αλλά ο Σλούκας με εκπληκτικό καλάθι στα 3” “έγραψε” το 89-87 και τελικά οι Πειραιώτες πήραν το τεράστιο διπλό με 89-87!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89