Handball Premier : Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στην Έδεσσα

Τη 3η νίκη του στο πρωτάθλημα με 28-24 επί του Αερωπού στην Έδεσσας σημείωσε ο Ολυμπιακός.

Οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη τους ημέρα και σε αυτό συνέβαλε και ο μαχητικός Αερωπός που πάλεψε μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα.
Παπαδόπουλος (7 γκολ) και Δομπρής (5 γκολ) ήταν κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ ο Αερωπός είχε πρώτους σκόρερ τους Κωστακίδη (8 γκολ) και Μποτσκάρεφ (6 γκολ)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στα πρώτα τρία λεπτά, προηγήθηκε με 3-0, με τρία γκολ στην κόντρα από τους Παπαδόπουλο (2) και Νίοκας, με τον Αερωπό να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 3-3. Με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη, οι πρωταθλητές Ελλάδας «ανέβηκαν» στο +2 (3-5), ενώ ο Σλαβούλιτσα «έγραψε» το 7-4 και ο Παπαβασίλης το 8-4, στο 18ο λεπτό. Ο Σλαβούλιτσα σκόραρε ξανά, κρατώντας το +4 (5-9) των «ερυθρόλευκων», όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (7-9). Με ωραίο τέρμα στο 23ο λεπτό, ο Γκράτζαν ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (7-10), ενώ στο 26ο, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» +4 (7-11) στον Ολυμπιακό. Μετά από εξαιρετική άμυνα, ο Βέμπερ σκόραρε σε κενή εστία, με σουτ πίσω από το κέντρο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη μεγαλύτερη του διαφορά στο ματς, κάνοντας το 12-7. Με νέο γκολ του Γκράτζαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 13-9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 13-11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος ξέφυγε ξανά με +4 (12-16), με σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με τον Νιόκας να κάνει το 17-12, στο 37ο λεπτό. Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά και σκόραρε για το 18-14, με τον Παπαδόπουλο να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (15-20). Ο Δομπρής «βρήκε» και πάλι δίχτυα, για το 21-16, ενώ στο 52ο λεπτό, έκανε το 24-20. Με νέο εξαιρετικό γκολ του Δομπρή, στο 57ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 26-23, με τον Παπαβασίλη να σκοράρει, για το 27-23. Στην τελευταία επίθεση, ο Δομπρής πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, για το τελικό 28-24 των πρωταθλητών!

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 4-6, 6-9, 7-10, 11-13 (ημχ.), 12-16, 15-18, 17-22, 20-23, 22-25, 24-28
Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 5/6-2/3

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πηλαλίδης): Κωστακίδης 8, Τσέλιος, Μπούτκαρης, Μαυροδουλάκης 2, Μίγγας, Τοτίδης, Κράλλης 1, Αθανασιάδης 1, Βέρεμτσουκ, Μποτσκάρεφ 6, Γάτσης, Μπούλκιν 4, Γεωργάλης, Παπαγιάννης, Κουκουτσίδης 2, Γιαννούσης.

Ολυμπιακός (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 5, Βέμπερ 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 2, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.