Premier League : Διπλό ολκής της Νιούκαστλ στο Tottenham Stadium και τέταρτη θέση! (vid)

Μ αυτά και μ αυτά, η Νιούκαστλ ανέβηκε στην 4η θέση και κοιτά ακόμη παραπάνω!

Μία πολύ μεγάλη νίκη στο Βόρειο Λονδίνο κατάφερε να πανηγυρίσει η Νιούκαστλ του Έντι Χάου, η οποία επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στην 13η αγωνιστική της Premier League, την πλησίασε στον έναν βαθμό και πάτησε στην τετράδα του πρωταθλήματος, στο πρώτο της «διπλό» μετά από τρία χρόνια!

Το μυστικό για τη Νιούκαστλ πιθανώς ήταν πως δεν φοβήθηκε ποτέ την Τότεναμ. Παρατάχθηκε για να κάνει το παιχνίδι της και το κατάφερε υποδειγματικά, περιορίζοντας αρκετά την Τότεναμ.

Και κάπως έτσι, ήρθε το προβάδισμα, με τη Νιούκαστλ να σκοράρει δις σε διάστημα εννέα λεπτών. Το σκορ άνοιξε ο Γουίλσον στο 31’, ύστερα από λάθος του Γιορίς, ενώ εν συνεχεία, ήρθε η ώρα του Αλμιρόν.

Με απίθανη ατομική ενέργεια δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του και πλάσαρε άψογα στο 40’, σηματοδοτώντας την πρώτη φορά που η ομάδα του σκοράρει δις στο ημίχρονο στην εν λόγω έδρα, στην εποχή της Premier League.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Τότεναμ πίεσε και ενώ σκόραρε πολύ γρήγορα, στο 56ο λεπτό με τον Χάρι Κέιν, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Άγγλος μείωσε, εξακολουθώντας να είναι ο δεύτερος σκόρερ του πρωταθλήματος,, αλλά από εκεί και πέρα, περαιτέρω αντίδραση δεν υπήρχε.

Ο Γουίλσον απείλησε ξανά στο 58’, η Νιούκαστλ ζήτησε πέναλτι στο 78’ και αφού διατήρησε το σκορ υπέρ της, ανέβηκε στην 4η θέση της Premier League, ούσα πλέον αήττητη από τις αρχές Σεπτεμβρίου και με 4 νίκες στα 5 τελευταία παιχνίδια!