Η Μονακό έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού! (vids)

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε το αήττητο σερί του, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να γνωρίζει την ήττα με 81-76 από τη Μονακό στο ΣΕΦ.

Η Μονακό από το 25′ περίπου και μετά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να επιστρέψει, βρίσκοντας πάντα απαντήσεις στις προσπάθειες της ομάδας του Πειραιά για αντεπίθεση.

Ο Οκόμπο είχε 23 πόντους και ο Μάικ Τζέιμς 20 για την Μονακό, την ώρα που οι 15 του ΜακΚίσικ και οι 13 του Βεζένκοφ δεν ήταν αρκετοί.

Ο Τζέιμς έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Αμερικανό να έχει όλους ους πόντους της Μονακό στο 8-9 του 4ου λεπτού. Ο Φαλ έκανε το 11-9 στο 5’, όμως η Μονακό απάντησε με ένα σερί 0-6, για το 11-15 (7’). Η απάντηση ήταν ένα 5-0 του Ολυμπιακούθ (16-15, 8’), με τον Λόιντ να διαμορφώνει με ένα σουτ στον αιφνιδιασμό το 16—17 του δεκαλέπτου.

Η Μονακό βρήκε ανοιχτούς διαδρόμου και πλήγωσε με αυτό τον τρόπο τον Ολυμπιακό, που όμως δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (26-27, 14’), ενώ με καλάθι του Λαρεντζάκη πήρε και το προβάδισμα (28-27, 15’). Ο Σλούκας έδωσε λύσεις και η διαφορά ανέβηκε στους 3 (32-29, 17’), με τη Μονακό να απαντά με ένα 0-4 (32-33, 18’). Ο ΜακΚίσικ είχε άλλη άποψη και με 5 απανωτούς πόντους έκανε το 37-33 (19’), σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Κάνααν και Ουόκαπ έκανε το 41-33 (21’), όμως η Μονακό ανέβασε στη συνέχεια την πίεσή της και με ένα σερί 0-10 έκανε το 41-43 στο 23’, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα. Τα τρίποντα των Κάνααν και Βεζένκοφ έβαλαν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (49-47, 26’), όμως στα επόμενα λεπτά το ξύλο ήταν περισσότερο από τα καλάθια, με τη Μονακό να παίρνει ξανά το προβάδισμα (49-53, 28’). Στη συνέχεια δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι, με τους Μονεγάσκους να κλείνουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 51-56.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (54-66, 32′), με τη Μονακό να έχει πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Ο Σλούκας έδωσε λύσεις για την ομάδα του Ολυμπιακού και η διαφορά μειώθηκε (60-68, 33′), όμως τα τρίποντα ήταν ξανά εκεί για τη Μονακό, που κρατούσε το προβάδισμα. Ένα μεγάλο τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε το 66-72 (35′) και έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ, όμως οι Μονεγάσκοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και ανέβασαν ξανά το προβάδισμά τους (66-76, 36′). Ένα τρίποντο του Οκόμπο έκανε το σκορ 68-80 (38′) και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή. Τελικό σκορ 76-81 και νίκη για την Μονακό.

Δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56. 76-81

Πηγή : eurohoops.net