Basket League : Πέρασε από την Πάτρα το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι κράτησε τον Απόλλωνα στους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και με αιχμή του δόρατος τον Ντένμον επέστρεψε στις νίκες.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους Πατρινούς στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε συγκομιδή 44 πόντων (22+22) στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά, οι οποίοι έφταναν για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 5 πόντους διαφορά, 44-39.

Το σκηνικό άλλαξε εξ ολοκλήρου στο δεύτερο ημίχρονο. Το Περιστέρι έτρεξε επιμέρους 27-16, πήρε τα ηνία του αγώνα και μαζί το ψυχολογικό αβαντάζ με το 60-66 του 30΄. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο κράτησε τους γηπεδούχους στους 3 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά και άνοιξε τη διαφορά στο +9, 63-72. Ντέιβις και Μπόγρης το έκαναν ντέρμπι (68-72, 37΄), όμως ο Ντένμον με 5 σερί πόντους το τελείωσε (68-77, 38΄).

Ο Ντένμον ήταν ο καλύτερος του γηπέδου με 24 πόντους (4 κλεψίματα, 5 λάθη, 5/10 τρίποντα), ακολουθούμενος από τον Μπίλαν (17π) και τον Τζούστον (16π, 7/8 σουτ, 5ρ).

Για τον Απόλλωνα δεν έφταναν οι 20 πόντοι του Ντέιβις και οι 16 του Τέιλορ. Ο Μπόγρης είχε 10 με 5 ριμπάουντ και ο Χέινς – Τζόουνς άλλους 10.