Volley League : Πρώτο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα για τον Μίλωνα

Με σόου από τον Mπόγιαν Γιορντάνοφ ο Μίλωνας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα περνώντας με 3-0 σετ από την έδρα του Πήγασου Πολίχνης για την 2η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν για τον Μίλωνα στη Volley League. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε σε τρομερή μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και πέρασε σαν… σίφουνας από την Πολίχνη επικρατώντας με 3-0 σετ του νεοφώτιστου Πήγασου για την 2η αγωνιστική αποδεικνύοντας ότι θα είναι υπολογίσιμη δύναμη τη φετινή σεζόν.
Στο 1-1 ο Μίλωνας του Σάκη Ψάρρας στο 0-2 ο Πήγασος Πολίχνης του Ηρακλή Θεοδώρου που την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στη Σύρο για να αντιμετωπίσει τον πάντα δυνατό Φοίνικα Σύρου.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ξεκίνησε δυνατά κάνοντας ένα γρήγορο 3-0 με τον Πήγασο να απαντά ισοφαρίζοντας σε 3-3. Στη συνέχεια το σετ παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι που ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ άρχισε να σφυροκοπά στην απέναντι διαγώνιο ξεφεύγοντας με 5 πόντους (13-8). Στη συνέχεια τα μπλοκ του Ανδρεάδη και τα σερβίς από Μολίνα και Άβιλα έφεραν και την επικράτηση στο πρώτο σετ για τους Νεοσμυρνιώτες με 17-25 για το 0-1.

Ο Πήγασος, θέλησε στο δεύτερο σετ να αιφνιδιάσει αλλά παρά το γρήγορο 2-0 έπεσε πάνω στο μπλοκ του Ανδρέα Ανδρεάδη που ισοφάρισε για τον Μίλωνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι πάνω από το φιλέ και άνοιξαν τη διαφορά κατ’ αρχήν στους 5 (10-15) και εν συνεχεία στους 9 πόντους 11-20 «αγκαλιάζοντας» και το δεύτερο σετ. Ο Χερ σέρβιρε, ο Γιορντάνοφ κάρφωνε και ο Ανδρεάδης μπλόκαρε, βοηθώντας τον Μίλωνα να πάρει το δεύτερο σετ, με 19-25.

Στο πιο καθοριστικό σετ του ματς οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αρκετά κυνικοί σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν είχαν τόσο καθαρό μυαλό. Με τον Μολίνα να βοηθάει πολύ επιθετικά και τον Γιορντάνοφ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέτρεψε γρήγορα τη διαφορά των 3 πόντων που είχε πάρει η ομάδα του Πήγασου (10-7) ισοφαρίζοντας αρχικά και ανατρέποντας στη συνέχεια το σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τον Μπαρέτο πίεσαν αρκετά την υποδοχή της ομάδας του Σάκη Ψάρρα.

Ωστόσο, η ποιότητα του Μίλωνα μετουσιώθηκε σε νίκη καθώς ήρθε η ανατροπή στο κρισιμότερο σημείο και οι Νεοσμυρνιώτες πανηγύρισαν το 21-25 και συνεπώς την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 17-25, 19-25, 21-25