Bundesliga : Απίστευτη “πεντάρα” στο…κεφάλι για την Ουνιόν, “δώρο” στη Μπάγερν! (vid)

Εννιά τέρματα είχε δεχτεί στις 12 αγωνιστικές η Ουνιόν και σήμερα στο BayArena “έφαγε” πέντε!

Επιστροφή στις νίκες με πανηγυρικό τρόπο για τη Λεβερκούζεν. Οι «βέρκσελφ» συνέτριψαν την ισχυρή Ουνιόν με 5-0 «εκθρονίζοντάς» την από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο 45λεπτο στη Μπάι Αρίνα κύλησε χωρίς «συγκινήσεις» με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων αποτέλεσε το σουτ του Αμίρι στο 39’, ενώ η Ουνιόν «επισκέφθηκε» τα αντίπαλα καρέ με τους Ρίερσον (2’), Μπέκερ (29’) και Λέιτε (40’).

Μετά την ανάπαυλα, τα πράγματα εξελίχθηκαν ιδανικά για τις «ασπιρίνες», καθώς πέτυχαν τρία γκολ σε δέκα λεπτά και «καθάρισαν» το παιχνίδι. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προηγήθηκε στο 47’, με τον Άντριχ να σουτάρει εύστοχα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 56’, όταν ο Ντιαμπί εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα η Λεβερκούζεν «σφράγισε» το τρίποντο, με τον Ντιαμπί να τριπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μπάκκερ. Τον δείκτη του σκορ ήρθε να αυξήσει στο 68’ ο Χλόζεκ. Ο Τσέχος επιθετικός βρήκε τη μπάλα στην κίνηση με «τακουνάκι», έπειτα από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Αμίρι. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Χλόζεκ, δίνοντας διαστάσεις «θριάμβου» στην σημερινή επικράτηση της ομάδας του.