LaLiga : Ισόπαλο το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, ήττα-σοκ στη μετά-Έμερι εποχή στη Βιγιαρεάλ (vids)

Δεν είναι και πολύ καλά τα πράγματα στο στρατόπεδο της Βιγιαρεάλ μετά την αποχώρηση του Ουνάι Έμερι…

Τα απόνερα από την αιφνίδια αποχώρηση του Ουνάι Έμερι φαίνεται πως ταλαιπωρούν ακόμα την Βιγιαρεάλ, που βρίσκεται σε κατάσταση σοβαρής κρίσης.

Η Μαγιόρκα με το συνηθισμένο της σκληρό στιλ βραχυκύκλωσε το κίτρινο υποβρύχιο, χτύπησε σε καίρια σημεία και έφτασε σε μεγάλη νίκη με 0-2.

Ο μόνιμος σκόρερ των νησιωτών, Βένταντ Μουρίκι με σεντερφορίσιο τελείωμα έκανε το 0-1 στο 32ο λεπτό και γέμισε άγχος τους γηπεδούχους,

Το παιχνίδι πήγε ακριβώς εκεί που το ήθελε η Μαγιόρκα, με πολλές διακοπές και ακόμα περισσότερο ξύλο.

Το 0-2 από τον Εντιαγέ τελείωσε την σεμνή τελετή (76’), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 16 βαθμούς και να χτίζουν διαφορά 5 πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα ντέρμπι της Ανδαλουσίας φημίζονται για το πάθος τους και το 1-1 της Μπέτις με τη Σεβίλλη ήταν ένα χαρακτηριστικό δείγμα τέτοιου ματς: Είχε, βλέπετε, τρεις αποβολές, δύο για τους νικητές και μία για τους ηττημένους!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 38’, όταν ο Μοντιέλ αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα. Ο Χόρχε Σαμπάολι πέρασε στο ματς τον Νάβας πέντε λεπτά αργότερα αλλά εκείνος στάθηκε άτυχος, καθώς μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έβαλε αυτογκόλ σε μία απίστευτη καραμπόλα μέσα στην περιοχή!

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε λόγω αγκωνιάς του Φεκίρ σε αντίπαλο, ενώ στο 49’ οι «βερδιμπλάνκος» έμειναν με εννέα μετά από αποβολή του Ιγκλέσιας για σκληρό φάουλ.

Παίζοντας με παίκτη παραπάνω για όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη κατάφερε τελικά να πάρει τον βαθμό ισοφαρίζοντας με ωραίο σουτ του Γκουντέλι στο 81’. Μάλιστα, ο σκόρερ είχε και δοκάρι στο 89ο λεπτό.

Ακόμα κι έτσι, η ομάδα του Σαμπάολι παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπέτις έπιασε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην 3η θέση της βαθμολογίας.