Handball Premier : Παραλίγο…κάζο στα Βριλήσσια για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε αλλά εντέλει έφυγε νικητής από τα Βριλήσσια, καταβάλλοντας την ομώνυμη ομάδα με 29-28.

Δεν αγωνίσθηκαν με τους ”ερυθρόλευκους” οι Μοντόρο, Οστρούτσκο, Κανδύλας, Μπάγιος και με τους γηπεδούχους οι Καραμασιώτης, Χουρσουντιάν.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον έναν πόντο τους πρωτοπόρους ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

Το προβάδισμα ανήκε στον Ολυμπιακό από την αρχή του αγώνα και στο ημίχρονο προηγείτο με 15-11 ενώ στο 40′ αποσπάστηκε με 5 γκολ διαφορά και 21-16.

Τα Βριλήσσια αντέδρασαν, δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι και περιόρισαν τη διαφορά που καθηλώθηκε στα 2 γκολ στα τελευταία λεπτά και μάλιστα στο 59.30” ο Χερουβείμ μείωσε σε 29-28 με το 12ο τέρμα του στο ματς όπου αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ.

Η τελευταία επίθεση δεν ολοκληρώθηκε από τον Ολυμπιακό, που κράτησε την νίκη με πρώτους σκόρερς τον Παπαβασίλη με 7 τέρματα και τον Νιοκάς με 6.

Τα πεντάλεπτα: 0-2,4-5,6-7,9-10,11-13,11-15 (ημίχρονο),13-17,16-21,19-22,22-24,24-27,28-29.