Handball Premier : Ισόπαλο το ντέρμπι στη Νάουσα, φωνές από τον Ζαφειράκη για την τελευταία φάση

Ισοπαλία έφεραν Ζαφειράκης και Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας στη Νάουσα (24-24).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 4 γκολ (13-9 στο 25’), με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 14-12.

Ο Ιωνικός μείωσε στο γκολ, αλλά η ομάδα της Νάουσας ξέφυγε ξανά με τρία τέρματα στο 43’ (20-17). Στο 49’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και το ματς έγινε ντέρμπι στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι άμυνες έπαιξαν τον ρόλο τους καθώς καμία ομάδα δεν έβρισκε εύκολα τέρμα. Στο 53’ το σκορ ήταν 23-23, με τον Ζαφειράκη να κάνει το 24-23 στο 55’. Τελικά ο Ιωνικός ισοφάρισε στα 0:33 πριν το τέλος του ματς και έπαιξε την άμυνα στην τελευταία φάση για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στην τελευταία φάση για πέναλτι που δεν δόθηκε.