Γ Εθνική : Ξεκίνημα με το δεξί για τον φιλόδοξο Εθνικό

Με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, από μία σε κάθε ημίχρονο, ο Εθνικός κατέβαλε με σκορ 2-0 το Κερατσίνι και μπήκε νικηφόρα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και τον 5ο όμιλο.

Στο πειραϊκό ντέρμπι που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Περάματος, οι “κυανόλευκοι” είχαν την υπεροχή, την οποία αξιοποίησαν για να φτάσουν στο «τρίποντο». Μόλις στο 7ο λεπτό ο Σάμιος κέρδισε πέναλτι από τον Καπούταγλη, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ για το 1-0.

Στο 55′ ήταν η σειρά του Μίλιτς να κερδίσει πέναλτι, όταν από την προσπάθειά του η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυνομένου, με τον ίδιο να εκτελεί εύστοχα για το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνικός (Θεόφιλος Καλύβας): Koύμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης (75′ Πλουμάτος), Νικολόπουλος, Βασιλείου, Παπαγεωργίου (85′ Δώδας), Διάκος (85′ Θεοδώρου), Σταύρου (65′ Νταλακούρας), Μίλιτς, Ντάφλας, Σάμιος

ΑΠΟ Κερατσίνι (Φώτης Θανέλλας): Καπούταγλης, Κοντογιαννάτος, Ντακουνάκης, Δούμουρας, Ματόντο, Ντούνιας, Κόφι (46′ Σαουλιάς), Χαρίτος, Καλαμβόκης, Μουκίδης (70′ Λουβής), Μαχμουτάι (60′ Μενδρινός).