Super League 2 : Μεγάλο “διπλό” του Ηρακλή στις Σέρρες!

Πολύ σημαντική νίκη, με πολλές διαστάσεις, πέτυχε στις Σέρρες ο Ηρακλής.

Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη επικράτησε με 2-0 του Πανσερραϊκού, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ όλη τη διάρκεια του, σε ένα ματς που ξεχώρισε ο Ντένζελ Γιουμπιτάνα ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα του Γηραιού.

Από την άλλη πλευρά, οι “ερυθρόλευκοι” απογοήτευσαν και είναι πολύ πιθανό να υπάρξουν εξελίξεις με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο…

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 13’με εκτέλεση φάουλ του Μούργου, όμως η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Τομάς προειδοποίησε με τον Τομάς (15′-21′) και στο 25′ ο Ηρακλής… έκρυψε τη μπάλα. Ο Πατράλης πάσαρε στον Γιουμπιτάνα, αυτός συνεργάστηκε με τον Τομάς και ο Βέλγος με πλασέ έκανε το 0-1.

Η ομάδα των Σερρών δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να βγάλει αντίδραση και στο δεύτερο 45λεπτο ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος με τρεις γρήγορες αλλαγές προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Στο 53′, ωστόσο, ο Ηρακλής «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Τομάς με κεφαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γιουμπιτάνα, οι Καρασαλίδης, Παντεκίδης δεν πρόλαβαν τον Βέλγο και αυτός με διπλή προσπάθεια βρήκε δίχτυα και έκανε το 0-2.

Ένα λεπτό αργότερα ο δεύτερος βοηθός Ζήρδας ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του Κατσαντώνη ως οφσάιντ. Όπως φάνηκε από την τηλεοπτική επανάληψη, τόσο ο Κύπριος, όσο και ο Σαΐντ που ήταν στη φάση, βρίσκονταν σε κανονική θέση.

Πανσερραϊκός (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (46′ Ζέρης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (51′ Ανάκογλου), Σιοφανός (46′ Σαΐντ), Θυμιάνης (67′ λ.τρ. Δημητρίου), Μούργος, Κανίς, Κατσαντώνης (60′ Λιούμης).

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) : Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Α. Παπαστεριανός, Χρουσιέλ, Σίλβα (90’+1 Κωστούλας), Πατράλης, Τότσκα (80′ Μελούνοβιτς), Άλεξιτς (80′ Μανουσάκης), Τομάς (70′ Δόρης), Γιουμπιτάνα (90’+2′ Κουντουριώτης).