Super League 2 : Νίκησε και τη Νίκη Βόλου η ΑΕΛ (photos)

Θεσσαλικό ντέρμπι από τα παλιά στο Στάδιο Αλκαζάρ παρουσία 5.000 και πλέον θεατών σε ένα ηλιόλουστο Σάββατο, στο οποίο η ΑΕΛ πέτυχε την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα (1-0) κόντρα στη Νίκη Βόλου με αγωνιστικό τμήμα αλλά και κόσμο, να στέλνουν το… μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.

Παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν και όχι να… καταστρέψουν στο πρώτο ημίχρονο. Νωχελική η ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος και ευτυχώς δεν το πλήρωσε στο 86′ σε γύρισμα του Σιαφά!

Η ΑΕΛ είχε τις στιγμές της με Όγκμποε, Νικολιά και Πεντρόζο πριν φτάσει στο γκολ. Το οποίο τελικά ήρθε για την ΑΕΛ ήρθε στο πρώτο μέρος. Θωμαΐδης, Πεντρόζο και Όγκμποε συνεργάστηκαν ιδανικά και ο τελευταίος μετουσίωσε μια όμορφη συνεργασία σε γκολ για τους «βυσσινί».

Ήταν το 38ο λεπτό όταν ο Δημήτηρης Θωμαΐδης από το ύψος του πάγκου της ΑΕΛ με μια βαθιά μπαλιά βρήκε τον Πεντρόζο μέσα στη περιοχή και διαγώνια αριστερά, με τον Αργεντίνο με την μία να γυρίζει παράλληλα στην εστία στον Μάριο Όγκμποε που προ κενής εστίας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1–0.

Η Νίκη Βόλου στο 43′ με κεφαλιά του Μιράντα έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Από τον πάγκο της Νίκης μάλιστα, σηκώθηκαν να πανηγυρίσουν το γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

Πριν το ημίχρονο η ΑΕΛ απάντησε στη φάση του Μιράντα με ένα εξαιρετικό σουτ από τον Κώστα Πλέγα, το οποίο και απομάκρυνε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Μπάγιτς.

Το δεύτερο μέρος δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το πρώτο. Η ΑΕΛ περίμενε στο δικό της μισό την Νίκη μην παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Ποδόσφαιρο που θα της έφερνε και δεύτερο γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» και την νίκη. Φυσικό επακόλουθο η αγωνία έως και το τελευταίο σφύριγμα του Τρικαλινού ρέφερι Λεωνίδα.

Και στο φινάλε λίγο έλλειψε να γίνει η ζημιά. Η μεγαλύτερη στιγμή της Νίκης να φτάσει στην ισοφάριση ήταν στο 86ο λεπτό. Ο Σιαφά από δεξιά επιχείρησε ένα παράλληλο στην εστία του Θεοδωρόπουλου γύρισμα, το οποίο για καλή τύχη της ΑΕΛ, δεν βρήκε αποδέκτη, με το 1–0 να μένει έως και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Λεωνίδα, με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει το 2×2 στο Στάδιο Αλκαζάρ και να κάνει τους βαθμούς της… έξι!

δείτε φωτογραφίες στο Arenalarissa

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Γκοτζαμανίδης (79′ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Παπαγεωργίου Αθ., Μαϊδανός, Πλέγας (84′ Γαρουφαλιάς), Παπαγεωργίου Κ. (75′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Νικολιάς (84′ Τσουμάνης), Πεντρόζο, Όγκμποε.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Παναγιωτίδης, Δεληζήσης, Ανδρέου(57′ Μορέιρα), Γρομητσάρης, Μέτσε (68′ Τσουκαλάς), Κυριακίδης (68′ Γαβριηλίδης), Μιράντα, Μιλούνοβιτς (57′ Σιαφά), Ροχάνο.