Συνέχισαν στο σερί και στην Κατερίνη οι Αετοί Βέροιας

Χωρίς να πιάσουν εξαιρετική απόδοση και με «όπλο» για μια ακόμη φορά την άμυνα τους, οι Αετοί Βέροιας πέρασαν νικηφόρα από την Κατερίνη και έκαναν το 7×7 στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Ημαθίας, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σωκράτη Χατζηχαρίση και Παναγιώτη Καραμήτσο, εκμεταλλεύτηκε την…ορμή με την οποία μπήκε στο παρκέ του Κλειστού της πρωτεύουσας της Πιερίας, και δεχόμενη μόλις 8 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση.

Οι Πάνθηρες ανέβασαν την απόδοση τους στη συνέχεια, βρήκαν αρκετά εύκολα καλάθια, και παίζοντας καλή άμυνα, μείωσαν τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Ημαθιώτες όμως βγήκαν…υποψιασμένοι από τα αποδυτήρια και με ένα σερί, «άνοιξαν τη ψαλίδα» στο τρίτο δεκάλεπτο, η οποία έκλεισε στο +16.

Τα τελευταία λεπτά ήταν ουσιαστικά μια τυπική διαδικασία, με τους Αετούς να διατηρούν το ισχυρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στους 26 πόντους του τελικού σκορ (52-78).

Στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του αγώνα, ο μεγάλος χρόνος συμμετοχής των παικτών από το Εφηβικό τμήμα, έχοντας μάλιστα και σημαντική συμβολή στο σκοράρισμα.

Πρώτος σκόρερ των «ασπρόμαυρων» ήταν ο Μάκης Ιωσηφίδης, που έφτασε τους 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Δημήτρης Γιαμπατζίδης με 16 και Βασίλης Γκανάς-Γιάννης Παπαδόπουλος του Μ. που πέτυχαν αμφότεροι 10 πόντους.

Επόμενος αγώνας για τους Αετούς, το Σάββατο 26/11 και ώρα 20.30 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο τον Βατανιακό.

Τα δεκάλεπτα : 8-25, 21-33, 40-56, 52-78

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης) : Καζαντζανίδης 10, Γεωργόπουλος, Σεραφείμ, Βουτσακόπουλος Τ. 13, Κούτσικας 12 (2), Μάνης, Δημητρόπουλος 1, Βουτσακόπουλος Χ. 12 (2), Παναγιωτής 1, Ζήσκας 3 (1), Χαρισόπουλος, Ζιάκος

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης 3, Πάππου 5, Λυκοστράτης, Γκανάς 10 (2), Πετρόπουλος 5, Σιδηρόπουλος 2, Λέφας 7, Παπαδόπουλος Ι.Π., Γιαμπατζίδης 16 (2), Ιωσηφίδης Κ., Παπαδόπουλος Ι.Μ. 10, Ιωσηφίδης Μ. 20 (3)