“Χτίζει” σερί ο Παναθηναϊκός, νίκησε και τη Βιλερμπάν (photos+vids)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 77-58 της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες κάνοντας το 2/2.

Ο Ντουέιν Μπέικον είχε 25 πόντους, ο Ματέουζ Πονίτκα πρόσθεσε 10 με 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Οι «πράσινοι» από το ξεκίνημα έλεγξαν το παιχνίδι χάρη στην άμυνά τους, 15-8. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, 17-16, στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με καλή παρουσία σε άμυνα κι επίθεση από Γκριγκόνις και Πονίτκα έκλεισε το ημίχρονο στο 39-24. Ο ορεξάτος από το πρώτο μέρος Μπέικον πήρε την σκυτάλη στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας την ομάδα του γρήγορα στο +26 (52-26), ενώ με τρίποντο και κάρφωμα του Παπαγιάννη, η περίοδος έκλεισε στο +29, 66-37. Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να συντηρεί εύκολα την υπέρ του διαφορά.

Δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37,