Basket League : “Κατοστάρα” στην Πάτρα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός «διέλυσε» στην Πάτρα τον Προμηθέα με 100-72 και παρέμεινε αήττητος στην Basket League μετά από επτά αγωνιστικές.

Μέχρι το 4ο λεπτό (15-15) τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις. Ωστόσο, μέσα σε ελάχιστα λεπτά όλα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, συνέχισε με το… γκάζι κολλημένο στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Μπλακ, αλλά και Γουόκαπ (που πρόλαβε να μοιράσει 10 ασίστ στα πρώτα 12 λεπτά που πάτησε παρκέ) έκλεισε την πρώτη περίοδο στο + 19 (20-39).

Μάλιστα, οι 39 πόντοι του πρώτου δεκαλέπτου (τους οποίους πέτυχε με εκπληκτικά ποσοστά: 1/1 ελεύθερη βολή, 10/11 δίποντα και 6/7 τρίποντα!), συνιστούν ερυθρόλευκο ρεκόρ στην Basket League!

Στην συνέχεια ο ρυθμός ναι μεν έπεσε, ωστόσο, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Ο Αϊζάι Κάνααν πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και η απόσταση έφτασε στο +24 (29-53 στο 16’). Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει «χτυπώντας» από την περιφέρεια, δεν μπόρεσε, ωστόσο, να πλησιάσει περισσότερο από τους 20π. (37-57).

Το παιχνίδι έμοιαζε να έχει κριθεί πρόωρα, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αρνήθηκαν να χαλαρώσουν. Με την ίδια συνέπεια στην άμυνα και με τους Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ να εκτελούν με εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου, εκτόξευσαν την διαφορά στους 39π. (48-87) στο 30’!

Με γκολ-φάουλ του Παπανικολάου η ομάδα μας βρέθηκε στο +41 (54-95 στο 34’), όμως, στην συνέχεια έριξε τον ρυθμό και επέτρεψε στον Προμηθέα με «μαζέψει» στο τέλος την διαφορά (72-100). Όσον αφορά στην 100άρα γράφτηκε δια χειρός Αϊζάι Κάνααν (66-100) στο 39’.

Δεκάλεπτα: 20-39, 37-57 ,48-87, 72-100.