Volley League : Τρομερή ανατροπή του Παναθηναϊκού, 3-2 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός έχανε με 2-0 σετ στον «Αγ. Θωμά», ωστόσο με επική αντεπίθεση γύρισε το ματς και πήρε μια μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Με άσσο του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στον αγώνα (5-3), αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός από τα καλά σερβίς του Ιντάλγκο μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και να κάνει το 6-7, έργο που συνέχισε ο Παγιένγκ όπου με δύο σερί άσσους «έγραψε» το 8-10. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ αλλά και ισχυρό μπλοκ ανοίγοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (11-16). Η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στην εξέλιξη του σετ (16-21), αλλά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς. Με αντεπίθεση διαρκείας και άσσο του Γιάκομπσεν, το «τριφύλλι» μείωσε σε 21-23, αλλά έχασε την ευκαιρία σε κόντρα μπάλα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και στη συνέχεια απώλεσε και το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Πειραιά μπήκε ξανά παίρνοντας το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό ν’ απαντά αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (7-4). Μέχρι τα μέσα του σετ, οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό ν’ ανατρέπει το εις βάρος του σκορ (13-15).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε τέσσερις πόντους πριν την κατάκτηση του σετ, όντας στο +4 (17-21), ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέτρεψαν το σκορ, φτάνοντας σε set ball (24-22). Όμως τον τελευταίο λόγο είχαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με δύο μπλοκ του Κουμεντάκη ισοφάρισα (24-24) και στη συνέχεια με δύο ακόμη πόντους πήραν το σετ με σκορ 26-24 για το 2-0 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός όντας πίσω 2-0 στα σετ κλήθηκε να αντιδράσει στο τρίτο. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν το προβάδισμα από την αρχή του σετ (6-3), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν φτάνοντας στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (17-15), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (22-15). Το 2-1 και η κατάκτηση του σετ ήρθε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 25-22, με τον Ολυμπιακό να μειώνει προσωρινά σε 22-20.

Τα σετ: 21-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10