Volley League : Ξέσπασε στον ΟΦΗ ο Φοίνικας

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας Σύρου περνώντας σαν σίφουνας από το Ηράκλειο, όπου επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ, για την 6η αγωνιστική της Volley League.

Η νίκη χωρίς απώλειες αποτελούσε μονόδρομο για τον Φοίνικα, προκειμένου να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας, όπως και έγινε μετά το σαρωτικό πέρασμα από το Βαρδινογιάννειο, το οποίο τον φέρνει στους 11 βαθμούς.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό, ενώ και στο τρίτο ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε μαχητικός, παίρνοντας και προβάδισμα στο 20-21. Η αποτελεσματικότητα όμως του Φοίνικα στην επίθεση, με έναν εξαιρετικό Μιχάλοβιτς, στην άμυνα, όπου ο Κλίνκενμπεργκ συνέβαλε τα μέγιστα, και στο μπλοκ με τον Τζούριτς να έχει τα 7 από τα 12 συνολικά, έφεραν την ομάδα σε θέση ισχύος και τελικά στη θέση του νικητή.

Το πρωτάθλημα Volley League διακόπτεται για την επόμενη εβδομάδα, δίνοντας χώρο για αγωνιστική δράση στο League Cup Νίκος Σαμαράς, στο οποίο ο Φοίνικας αντιμετωπίζει τον Άθλο Ορεστιάδας εκτός έδρας.

Με στόχο να πιέσει στο σερβίς και να χαλάσει την υποδοχή των αντιπάλων του μπήκε στην αναμέτρηση ο Φοίνικας, τη στιγμή που ο ΟΦΗ από την ίδια θέση υστέρησε σημαντικά έχοντας αρκετά χαμένα σερβίς, γεγονός που επηρέασε τον ρυθμό των πρώτων πόντων. Μετά το 6-6 ο Φοίνικας έχτισε διαφορά κυρίως με τους Μιχάλοβιτς και Κλίνκενμπεργκ για το 8-13, διαφορά την οποία ροκάνισαν οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη των “Πειρατών”, φτάνοντας στο 12-13. Μέχρι το 18-18 ο Φοίνικας παρουσίασε αδυναμία στην υποδοχή, η οποία μεταφράστηκε σε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, αλλά και λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ για να μπει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 22-20 με τον Σικούκου. Στο σημείο εκείνο “μίλησαν” αρχικά ο Μιχάλοβιτς, που έδινε επιθετικές λύσεις σε όλο το σετ και με τρεις επιθέσεις έκανε το 22-23 και για τους δύο τελευταίους πόντους ο Τζούριτς με δύο μπλοκ του που έγραψαν το 22-25.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν ο Φρομ που έβαλε μπροστά τον Φοίνικα επιβάλλοντας ρυθμό στο 4-7 και σταδιακά η διαφορά αυξανόταν όσο προχωρούσε το σετ. Βελτιώνοντας σημαντικά υποδοχή και άμυνα με τον Κλίνκενμπεργκ να “σκουπίζει” την πίσω ζώνη, ο Φοίνικας έφτασε στο +5 (10-15), το οποίο αύξησε για το 14-20 με επίθεση του Μιχάλοβιτς. Ένας άσσος του σλοβάκου διαγώνιου έκανε το 15-21 και από κει και πέρα η κατάκτηση του σετ ήταν διαδικαστική και ήρθε με 17-25.

Η χαλάρωση της κατάκτησης των δύο σετ έδωσε στον ΟΦΗ περιθώριο να κάνει την αντεπίθεσή του και να βρεθεί σε όλο σχεδόν το τρίτο σετ μπροστά, κυρίως χάρη στον Τζάρβις. Στο 13-13 ήρθε η ισοφάριση με τον Φρομ, ο ΟΦΗ βρέθηκε εκ νέου στο +2 στο 18-16 και μετέπειτα στο 20-19 με επίθεση του Αμπράο. Όπως και στο τελείωμα του πρώτου σετ, ο Φοίνικας πάτησε “γκάζι” και χάρη στο μπλοκ του έφτασε στην κατάκτηση με 20-25.