Πήγε για τη μεγάλη ανατροπή στην Ιταλία ο ΠΑΟΚ αλλά δεν τα κατάφερε (vids)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 82-78 από την Σάσαρι στη Σαρδηνία για την τέταρτη αγωνιστικού του έβδομου ομίλου του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν με 1-3 στην τρίτη θέση, ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» υπερτερεί καθώς υπερασπίστηκε το +20 του πρώτου αγώνα. Ο Τζέιλεν Ράιλι με 20 και ο Τζέιλεν Χαντς με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ένα μικρό προβάδισμα (19-14), που λόγω των πολλών λαθών του ΠΑΟΚ έγινε… μεγάλο φτάνοντας και στο +14, 33-19, στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασαν πλησιάζοντας στους έξι, 36-30, πριν το ημίχρονο και με οδηγούς τους Ράιλι και Χαντς διατηρούνταν σχετικά κοντά (46-39) στα μισά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο -8, 63-55. Η αντεπίθεση των Θεσσαλονικέων συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στον πόντο, 66-65. Η ιταλική ομάδα βρήκε τις λύσεις και αποσπάστηκε με 75-68, αλλά με κάρφωμα του Ρέινολντς ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-73, με 1:46 να απομένουν. Δύο βολές του Χαντς έφεραν τους φιλοξενούμενους στον πόντο, 79-78, στα 28,2’’ για το τέλος. Ο Κρούσλιν στα 15,4’’ είχε 1/2 βολές για την Σάσαρι, αλλά ο Χαντς αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη και ο Μπέντζιους με δύο βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με 82-78.

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78