Basket League : Κυριάρχησε το Περιστέρι, 96-67 τον Ιωνικό

Τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τις έξι συνολικά στη Basket League έφτασε το Περιστέρι καθώς επιβλήθηκε με 96-67 του Ιωνικού στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Εύκολο έκανε το απόγευμα του το Περιστέρι και ο Βασίλης Σπανούλης είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής με όλους τους παίκτες να σημειώνουν πόντους. Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ και το εξαιρετικό δεύτερο μέρος δεν άφησε περιθώρια στον Ιωνικό που αγωνιστική χωρίς τον Χόκινς ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ο Μάρκους Ντένμον με 15 πόντους ενώ 14 είχε ο Αγραβάνης με 9 ριμπάουντ και 13 ο Λεωνίδας Κασελάκης. Από τους φιλοξενούμενους 18 είχε ο Παρκς και 15 ο Μαυροκεφαλίδης.

Mε επιθετική αιχμή τον Μάρκους Ντένμον το Περιστέρι προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά (18-4) στο 6’, έπειτα από καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη. Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μέξας αναζητούσε λύσει, ώστε ο Ιωνικός ν’ αντιδράσει. Με άμυνα ζώνης σε κάποιες περιπτώσεις και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ν’ αναλαμβάνει δράση στην επίθεση η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Με σερί 6-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά από δύο εύστοχα τρίποντα του Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός μείωσε στους τρεις (26-23) και προσπαθούσε να κάνει τη δική του αντεπίθεση. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ηρέμησαν και κυκλοφορώντας τη μπάλα, βρήκαν επιθετικές λύσεις συνέπεια το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (46-37).

Στην επανάληψη η αναμέτρηση έμοιαζε με το ξεκίνημα του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο ενώ ο Ιωνικός είχε αφήσει πίσω το καλό του διάστημα. Με επιμέρους σκορ 15-2 μέχρι το 24’ το Περιστέρι προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά (61-39), βάζοντας τις βάσεις γι’ ακόμα μία επικράτηση. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την αστοχία του Ιωνικού μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την απόσταση στο 28’ με δύο βολές του Ντένμον (67-41). Η εικόνα του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα το 30-13 στην τρίτη περίοδο (76-50). To τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία με τη διαφορά να φτάνει και τους 30 πόντους και τους παίκτες του Σπανούλη να συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67.