Handball Premier : Πέρασε άνετα από τα Βριλήσσια ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας των Βριλησσίων με 23-32, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο, 1-4. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 5-5. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, εκείνο παρέμενε ισόπαλο, 7-7. Τα Βριλήσσια πήραν ένα προβάδισμα στα μισά του ημιχρόνου, 12-9, ωστόσο με Τσαναξίδη, Παπάζογλου και Νικολαΐδη, ο Δικέφαλος ισοφάρισε, 13-13. Κάνοντας καλή διαχείριση του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, 14-15, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ, ξεκινώντας με 0-3 σερί χάρη σε γκολ των Ελευθεριάδη, Τριανταφυλλίδη και Παπάζογλου, 14-18, αναγκάζοντας τα Βριλήσσια σε τάιμ-άουτ. Με εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, παίρνοντας πολλές μπάλες στο τρανζίσιον, τις οποίες μετουσίωνε σε γκολ ο Τσαναξίδης, 18-24. Με ψυχολογία μετά το «ξέσπασμα», οι «ασπρόμαυροι» μεγάλωναν όλο και περισσότερο την διαφορά, 20-29, βάζοντας πλέον δύσκολα στα Βριλήσσια. Με γκολ του Κουκμίση ο ΠΑΟΚ πήρε διψήφιο προβάδισμα πέντε λεπτά πριν το τέλος, 20-30. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να παίρνει μία σημαντική νίκη με 23-32.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-5, 9-7, 13-12, 13-14, 14-15 (ημχ), 14-18, 16-21, 18-26, 19-27, 20-30, 23-32
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/3-2/3

Βριλήσσια (Τούτσης): Καραδήμας, Βλάχος 3, Τόμπρος 3, Πανταζής 3, Αντωνιάδης, Καραμασιώτης, Αναστασίου, Ζαρίκος 2, Χερουβειμ 5, Τζανιδάκης, Βαμβακάς, Χουρσουντιάν 5, Στάθης 1, Κορκολής, Χάλαρης 1, Τσαμούρης.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 7, Τσαμουρίδης 4, Νικολαΐδης 3, Παπάζογλου 4, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 3, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 5, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης 2, Εμμανουήλ, Λαδάκης 1, Γιαβασίδης, Τζωρτζίνης.