Super League 2 : Με το αγαπημένο του 1-0 ο Απόλλων Σμύρνης

Επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στην Πάτρα ο Απόλλων Σμύρνης.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ως τυπικά γηπεδούχος στο γήπεδο Πανιωνίου και κατάφερε να βγει νικήτρια (1-0) από το ματς με τα Χανιά. Οι “κυανόλευκοι” διεύρυναν το φετινό τους αήττητο, κράτησαν ξανά το μηδέν παθητικό και δεν επέτρεψαν στην κρητική ομάδα να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, αλλά ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα στο 23′ με την εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Ρότσα είχε ανατρέψει εντός περιοχής τον Χαλίμι. Ο Κατσιμήτρος έπεσε, απέκρουσε, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, όμως ακολούθως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Τα Χανιά προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα και στο 56′ διαμαρτυρήθηκαν, γιατί ο διαιτητής Κουκούλας δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσελεπίδη για φάουλ στον Μάναλη. Τη μεγάλη φάση, πάντως, δεν τη δημιούργησαν για να πάρουν έστω τον βαθμό. Στο 87′ ο Λούσινγκερ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, στη σημαντικότερη ευκαιρία των τυπικά γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Πατάπης (70′ Κοροβέσης), Φατιόν, Ερέρα (57′ Λούσινγκερ), Χαλίμι (57′ Παπαγεωργίου), Σίγκνεβιτς (83′ Τσαμούρης), Μωραΐτης (70′ Εσπάνια).

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ρότσα (88′ Χιντζίδης), Γιαμπερέ, Μπάτζιος (41′ λ.τρ. Γκανσιέρ), Καμαρά, Ναζίμ (77′ Καπνίδης), Ελευθεριάδης (46′ Πολίτης), Μπουτσάκης, Ιμεραλιλάι, Κόλα (46′ Μπανγκουρά), Μάναλης.