Καταιγιστική η ευρωπαία ΑΕΚ, πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» του EHF European Cup

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε 32-27 της Αλίνγκσας στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Η Ένωση είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος σκόραρε 11 τέρματα, εκ των οποίων το τελευταίο στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Κροάτης περιφερειακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο με 9/10, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Λέμος (6 γκολ), Λιάπης (5 γκολ) και ο τερματοφύλακας Άρσιτς που μπήκε στο 42’ αντί του Μάκτσεβιτς με το σκορ στο 24-23, συμβάλλοντας αποφασιστικά στο επιμέρους σκορ 8-4 της ΑΕΚ στα τελευταία 18 λεπτά.

Η διαφορά των 5 τερμάτων είναι ικανοποιητική απέναντι σε μία χαντμπολική και αθλητική ομάδα που προέρχεται από τη σπουδαία Σκανδιναβική σχολή, αλλά όχι ασφαλείας ενόψει της δύσκολης ρεβάνς της επόμενης Κυριακής (17:00) στη Σουηδία με την Ένωση να καλείται να παρουσιαστεί πιθανότατα ακόμα καλύτερη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς. Με τον Μαντάλινιτς να αναλαμβάνει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και τον Λιάπη να τον συνεπικουρεί, η Ένωση προηγήθηκε 4-1 (6’), 6-3 (8’) και 9-6 στο 15’. Σταδιακά η Αλίνγκσας βρήκε ρυθμό, ψαλίδισε τη διαφορά (9-8 στο 15’), ενώ ισοφάρισε σε 10-10 στο 20’ με τον Πέντερσεν.

Η είσοδος του Λέμος στο παιχνίδι, άλλαξε την εικόνα επιθετικά για την ΑΕΚ που έδειχνε να έχει κολλήσει και εκμεταλλευομένη τον παίκτη παραπάνω, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ του Βραζιλιάνου για το 12-10 (22’), ενώ με τον ίδιο παίκτη έγινε το 14-12 (26’).

Οι Σουηδοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις με τους Πέντερσεν και Γιόνσον και ισοφάρισαν 14-14 και 15-15 (28’). Με τον Λέμος και δύο καταπληκτικά γκολ του Μαντάλινιτς η ΑΕΚ έτρεξε σερί 3-0 για το 18-15 στο 30’ με τον Πέντερσεν να σκοράρει, διαμορφώνοντας το σκορ (18-16) του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να επαναφέρει τη διαφορά του +3 (19-16, 20-17) με τους Τσιτόμπι και Ρογκούλσκι. Η Αλίνγκσας μείωσε σε 20-19 (34’), αλλά με τους Λιάπη, Τικ και Λέμος η διαφορά πήγε και πάλι στα 3 γκολ (22-19 στο 34’, 23-20 στο 37΄, 24-21 στο 40’). Με τον Γκράνλουντ η Αλίνγκσας έκανε στο 24-23 (42’) και μετά το γκολ ο Άρσιτς πήρε τη θέση του Μάτσκεβιτς κάτω από τα δοκάρια. Με Τσιτόμπι και Μαντάλινιτς η ΑΕΚ έφτασε στο 26-23 (45’), ενώ λίγο αργότερα (51’) με τους Αλμέιδα και Λέμος (έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό) έφτασε στο +4 (28-24) για πρώτη φορά στο ματς! Η Σουηδική ομάδα μείωσε σε 28-25 (53’), αλλά με τους Αλμέιδα, Αραμπατζή και Λιάπη να σκοράρουν το σκορ έγινε 31-25 (59’) με σερί 3-0 και επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία 17 λεπτά! Η Αλίνγκσας μείωσε σε 31-27 (59:37) με δύο γκολ του Γκράνλουντ, αλλά ο τρομερός Μαντάλινιτς είπε την τελευταία λέξη του ματς με γκολ από γρήγορη εκτέλεση φάουλ στην εκπνοή για το τελικό 32-27!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-5, 9-6, 10-10, 13-12, 18-16 (ημχ), 22-19, 24-22, 26-24, 27-24, 30-25, 32-27
Διαιτητές: Βέιμανς- Βόλμπερτους (Ολλανδία), Παρατηρητής: Ράντσικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-2/2

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 11, Νικολαιδης, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 6, Κεδέρης.

Αλίνγκσας (Φράντσεν): Φρίσκ, Σάντμπεργκ 1, Πέντερσεν 6, Χάγκλουντ, Γκράνλουντ 8, Γιόνσον 3, Τόρμπγιορνσον 1, Χάγκβαλ, Γιόνε 1, Φίλεν 3, Μόλερ 1, Θορ 1, Χέλγκρεν 1, Γκέντσελ 1